Jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce, jest Park Krajobrazowy „Dolina Słupi". Przez park przepływa rzeka Słupia, i to od niej zapożyczona była nazwa tego obiektu. Park ten jest terenem o charakterze podgórskim, z licznymi strumieniami i jeziorami oraz bogatą roślinnością. Większą część tego krajobrazu tworzą lasy.
W Dolinie Słupii występują drzewa sosnowe. Mniejsze części lasów zajmują drzewa liściaste. Kaszuby są kojarzone z Doliną Słupii. Doskonałym pomysłem jest relaksujący spacer po takim parku Roślinność w Dolinie Słupi jest bardzo zróżnicowana. Znajduje się tu ponad dwadzieścia roślin chronionych. Jako, że jest to teren pokryty lasami, obfituje w różnego rodzaju grzyby.
Należy pamiętać, że niektóre gatunki grzybów w tym parku są chronione i nie wolno ich zrywać. W porze jesienno letniej warto się wybrać na grzybobranie. Świat fauny również obfituje w wielu jego przedstawicieli. Spotkać można tutaj łosie, daniele, borsuki, kuny, gronostaje i wydry. Z ptaków zaobserwować można derkacze, siewki, sowy błotne, żurawie, bociany czarne. W parku należy zachowywać się cicho, aby nie spłoszyć zwierząt. Warto zająć się ich obserwowaniem, bo tak bogatej fauny nie sposób spotkać w jednym miejscu.
Interesującym elementem parku krajobrazowego Dolina Słupi, jest system energetyczny Słupi. Na przełomie poprzednich stuleci został zbudowany system hydroenergetyczny, do którego zaliczają się cztery elektrownie wodne i specjalne jeziora zaporowe. Ponad sto lat działa system elektrowni wodnych. Jak widać natura pomaga człowiekowi w wytwarzaniu energii.