0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
750 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Gdzie szukać najdoskonalszych miodów? Oczywiście tam, gdzie przyroda jest wybujała, a okres wegetacyjny roślin długi i słoneczny. W Europie pszczoły najlepiej czują się w rejonie basenu Morza Śródziemnego, bo właśnie tam te warunki są idealnie spełnione. 

Img

Od Grecji aż po Półwysep Iberyjski miód króluje na stołach. Prawdziwym El Dorado jest pod tym względem Hiszpania. Mnogość gatunków miodu produkowanych w tym kraju pozwala uświadomić sobie, jak wiele bogactw oferuje śródziemnomorska przyroda.

Pierwszą grupą miodów są te pochodzące z cytrusowych krzewów, gęsto porastających owocodajne gaje. Hiszpański miód cytrynowy ma charakterystyczną, jasną barwę i wyczuwalną nutę cytrynową w smaku. Jest świetny do herbaty, sałatki owocowej czy innych deserów i sprawdza się przy pierwszych objawach bólu gardła. Miód pomarańczowy z kolei ma własności uspokajające, a pity wieczorem może zastąpić chemiczne środki nasenne.

Podczas krótkiego przeglądu hiszpańskich miodów owocowych nie sposób nie wspomnieć o tym najbardziej oryginalnym – kasztanowym. Ma ciemnobrunatną barwę, charakterystyczny, lekko gorzki smak i specyficzny zapach. Jest za to bogaty w pierwiastki śladowe, takie jak mangan, potas czy magnez. Polecany jest do wypieków, a także dla dzieci i seniorów. Klasyczny miód jabłkowy z wzgórz Katalonii zaskakuje silnie owocowym aromatem. Oryginalnym produktem jest także hiszpański miód z awokado, którego charakterystyczny smak z dyskretną, kwiatową nutą można z powodzeniem wykorzystać w tworzeniu niebanalnych potraw.

Kolejną grupą hiszpańskich miodów są te ziołowe – najbardziej aromatyczne i o szerokim spektrum leczniczych działań. Miód lawendowy charakteryzuje się kremową konsystencją oraz wysoką zawartością olejków eterycznych. Dzięki temu ma silne działanie antyseptyczne i przeciwmiażdżycowe. Miód rozmarynowy z kolei ma w swoim smaku wyraźną, kamforową nutę. Działa bakteriobójczo, a także pomocniczo w zwalczaniu stanów zapalnych dzięki zawartości kwasu rozmarynowego. Miód wrzosowy z kolei zawiera sporo żelaza, a także witamin A,B,B6,PP i biopierwiastków. Działa rozgrzewająco, jest więc idealnym dodatkiem do jesiennych czy zimowych herbat lub przekąsek.

Podczas najbliższej podróży do Hiszpanii nie zapomnijcie przywieźć ze sobą przynajmniej jednego słoika miodu. A jeżeli nie wybieracie się tam w najbliższym czasie, a chcielibyście wypróbować oryginalny, iberyjski przysmak – zajrzycie do sklepu Miodowe Kontynenty, gdzie znajdziecie pełną ofertę miodów z Hiszpanii i innych krajów. 

Licencja: Creative Commons