Powszechnie uważa się piłkę nożną za najpopularniejszą wśród kibiców dyscyplinę sportową. W naszym kraju istnieją jednak zawody, które przyciągają na stadiony większą liczbę widzów. Tą dyscypliną są zawody sportu żużlowego. Skąd taka popularność wyścigów na żużlu?

Data dodania: 2015-06-23

Wyświetleń: 935

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Urok czarnego sportu

Historia uprawiania tej dyscypliny sportu w naszym kraju sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwsze oficjalne zawody, określane jako indywidualne mistrzostwa Polski, odbyły się w roku 1932 w Mysłowicach. Początkowo, aż do końca lat czterdziestych, zawody odbywały się na zasadzie innych wyścigów motocyklowych, to znaczy maszyny były dzielone na klasy w zależności od pojemności silnika. Motory biorące udział w zawodach były po prostu pojazdami drogowymi, nie istniały wówczas jeszcze specjalnie przygotowane na tego rodzaju zawody. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero w 1948 roku, kiedy zdecydowano się wprowadzić odpowiednie zmiany w przepisach dotyczących organizacji zawodów rozgrywanych na żużlu. Od tamtej pory istnieje również regularna liga żużlowa. W dzisiejszych czasach Polska, obok Szwecji i Wielkiej Brytanii, może poszczycić się najbardziej rozbudowanym systemem zawodów ligowych w tej dyscyplinie.

Polscy zawodnicy należą do światowej czołówki. Niewątpliwy wpływ na rozwój ich umiejętności miała decyzja z 1990 roku o dopuszczeniu do udziału w zawodach żużlowych w Polsce obcokrajowców. Ściganie się z najlepszymi sprawiło, że polscy żużlowcy znacznie poprawili swoje umiejętności, co dało efekt w postaci tytułów uzyskiwanych na zawodach międzynarodowych. Wielką korzyść z tego otwarcia się ligi żużlowej – a także pojawienia się sponsorów w życiu klubów – odnieśli kibice właśnie. Od ćwierćwiecza trwa nieustanny rozwój sportu żużlowego w Polsce.

Źródłem ogromnej popularności zawodów żużlowych w naszym kraju z całą pewnością jest ogromna widowiskowość tego sportu. Każdy wyścig, nazywany biegiem, rozgrywa się pomiędzy czterema zawodnikami (po dwóch z każdego klubu) na dystansie czterech okrążeń. Najbardziej widowiskowy jest moment startu i wejścia zawodników w pierwszy łuk, wówczas najczęściej ustala się pozycja zawodników, choć oczywiście rozgrywają się pomiędzy nimi zawody do momentu przekroczenia linii mety.

Niewątpliwym magnesem, przyciągającym liczną publiczność na zawody żużlowe, jest ryzyko, jakie podejmują zawodnicy. Często ryzykują swoim zdrowiem i życiem, gdyż żużel charakteryzuje duża bliskość zawodników na torze. Wraz z nieustannym rozwojem techniki, zawodnicy są coraz lepiej zabezpieczeni przed skutkami wypadków, wciąż jednak dochodzi do groźnych wypadków, nierzadko mających tragiczne zakończenie.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena