O kilku lat i Polskę również opanowało szaleństwo startupów. Dziś niemal większość młodych ludzi marzących o założeniu własnej firmy próbuje swych sił właśnie w tym modelu biznesowym. Na czym konkretnie polega startup?

Data dodania: 2015-06-16

Wyświetleń: 897

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest startup?

Startup, wbrew powszechnie obowiązującej obiegowej opinii, nie określa jedynie nowych przedsiębiorstw działających w branży nowych technologii. Znaczenie tego terminu odnosi się do sposobu funkcjonowania organizacji pod względem ekonomiczno-prawnym. Startup ma przede wszystkim na celu zdobycie dalszych środków na rozwój. Z uwagi na to, że ta forma przedsiębiorstwa obarczona jest dość wysokim ryzykiem, częstokroć korzysta z finansowania w postaci funduszy venture capital, nierzadko zwraca się również o pomoc do aniołów biznesu. Taka forma ubiegania się o środki na prowadzenie działalności jest jedną z głównych cech konstytuujących przedsiębiorstwo.

Startup charakteryzują również inne cechy. Tutaj faktycznie działanie w internecie może być bardzo pomocne, chodzi bowiem o stosunkowo niskie koszty rozpoczęcia działalności. W dzisiejszych czasach w wielu polskich miastach istnieją miejsca przyjazne tego rodzaju inicjatywom biznesowym. Dzięki nim wiele osób jeszcze studiujących i świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych może korzystać z infrastruktury i pomocy prawnej związanej z obsługą swojego startupu. Począwszy od prawnej rejestracji poprzez bezpłatną pomoc w zakresie księgowości aż po możliwość darmowego lub bardzo taniego wynajmu pomieszczeń biurowych przeznaczonych na działalność firmy. Jak widać, są to naprawdę spore ułatwienia.

Startupy cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na wyżej wymienione cechy. Kolejnym magnesem jest zysk, a ściślej rzecz biorąc możliwość potencjalnie wyższego zwrotu z inwestycji. Dzięki temu wielu z próbujących swych sił w biznesie stawia na tę właśnie formę rozpoczęcia działalności. Dodatkowym bodźcem rozpalającym umysły są znane historie startupów zakończonych ogromnymi sukcesami. Wśród nich można wymienić gigantów internetu, w tym Google i Facebook, a także rodzimą Naszą Klasę. Wzorce te budzą wielkie inspiracje młodych ludzi, stąd też właśnie spora popularność tego rodzaju prowadzenia działalności.

Startup przestaje być startupem w chwili gdy rozpoczyna przynosić zysk. Może również poddać się fuzji lub przejęciu, wówczas również zmienia się jego biznesowy model działalności, z reguły podporządkowany profilowi działania nowego właściciela.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena