Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia regularnych nakładów finansowych, m.in. opłacania składek ZUS czy podatku dochodowego. Niewiele osób wie, że chociaż teoretycznie składki ZUS są obowiązkowe, to można uniknąć ich płacenia.

Data dodania: 2021-07-15

Wyświetleń: 545

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Firma bez ZUS, czyli jak prowadzić swój biznes, obniżając koszty działalności
  1. Firma bez ZUS a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  2. Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o.

Taki manewr jest możliwy przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej. To jednak niejedyna opcja - wystarczy założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Firma bez ZUS a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Przedsiębiorcy, którzy działają w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, mogą przez kilka lat korzystać z udogodnień w płaceniu składek ZUS. Przez pierwsze sześć miesięcy płacą tylko składkę zdrowotną, natomiast przez kolejne 24 miesiące składki preferencyjne. Przychodzi jednak moment, kiedy nie da się już uniknąć płacenia pełnych składek - wówczas wielu przedsiębiorców rezygnuje z prowadzenia biznesu. Jest na to jednak realny sposób, czyli firma bez ZUS. Sposobem na uniknięcie składek jest przekształcenie firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której właściciel zostanie powołany na członka zarządu.

Jeśli członek zarządu otrzymuje wynagrodzenie jedynie z tytułu pełnionej funkcji, nie jest zobowiązany do płacenia składek ZUS, nawet składki zdrowotnej, która w innych przypadkach jest obligatoryjna. Prowadzenie firmy w tej formie wiąże się oczywiście z koniecznością wniesienia kapitału zakładowego w wysokości 5000 zł lub kapitału o tej wartości wyrażonego niepieniężnie, np. w postaci sprzętów lub środka transportu.

Do plusów prowadzenia spółki z o.o. należy również obniżony podatek dochodowy. Od 2021 roku w Polsce obowiązuje tzw. estoński CIT, który daje prawo do skorzystania z obniżonej stawki podatku w wysokości zaledwie 9%. Zatem, płacąc 9% podatku dochodowego i będąc zwolnionym z płacenia składek ZUS, można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie!

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o.

Prowadzenie własnego biznesu w formie spółki z o.o. wiąże się z licznymi obowiązkami. Firma musi mieć zapewniony adres - ten może jednak użyczyć wirtualne biuro Opole. Trzeba będzie również zadbać o profesjonalne usługi księgowe, ponieważ spółka z o.o. jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg handlowych oraz sporządzania i składania rocznego sprawozdania finansowego. Jednak jeśli przedsiębiorcy zależy na rozwoju biznesu, powinien rozważyć przekształcenie formy prawnej firmy na spółkę z o.o.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena