Bardzo ważne jest by rozpoznawać i rozumieć emocje. Inteligencja emocjonalna jest bardzo ważna w naszym życiu. Czy nie zdarzyło Ci się nigdy, że upominasz kogoś by był spokojny, a on na to odpowiada krzycząc: „Przecież jestem spokojny”. Albo kiedy krzyczy, a Ty zwracasz mu uwagę, on odpowiada: „Przecież nie krzyczę”.

Data dodania: 2015-06-22

Wyświetleń: 992

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chciałem się tu przede wszystkim skupić na czymś innym, a mianowicie na idealizacji. Kiedy czegoś chcesz to idealizujesz to. Będziesz automatycznie idealizował pożądany obiekt. Będziesz głosił wszystkim z entuzjazmem, że musisz to mieć. Ważne jest więc mieć świadomość tego, że tak się dzieje. Ile mógłbyś zaoszczędzić pieniędzy gdybyś zastanowił się nad tym, czy naprawdę potrzebny Ci jest dany przedmiot? Kiedy szukasz plusów to zawsze je znajdziesz, kiedy szukasz minusów to również je znajdziesz. Np. kiedy budzik mnie nie obudzi to mogę się wkurzyć, ale mogę też pomyśleć czemu tak się stało i sprawić by to już nigdy nie miało miejsca. Np. nie obudził mnie budzik, bo postawiłem go blisko łóżka i nieświadomie wyłączyłem gdy dzwonił, masz więc wtedy nawet powód do zadowolenia. Nie to, że znalazłeś rozwiązanie jak nie mieć więcej takiej sytuacji, to jeszcze możesz być dumny, że jesteś w tej sytuacji zadowolony, a nie zły. Czy  istnieje osoba bez kompleksów? Pewnie nie. A dlaczego? A może raczej co sprawiłoby, że istniałaby osoba bez kompleksów? Kiedy szukasz wad to zawsze je znajdziesz…

Np. miłość, idealizujemy osobę, w której jesteśmy zakochani. Nie widzimy jej negatywnych cech, nie widzimy obiektywnie, widzimy obraz wykreowany przez siebie samych, a po jakimś czasie możemy się rozczarować bo nasz obraz będzie się różnił od tego jaka jest dana osoba w rzeczywistości lub dalej być zauroczonym i usprawiedliwiać wady. Tacy ludzie mogą źle przeżyć rozstanie, ponieważ ich osobowość bycia partnerem będzie się stawała jedyną ich osobowością. Więc w momencie kiedy związek się rozpadnie stracą wszystko i mogą nawet popełnić samobójstwo.

Pamiętam swój skok na bungee, to było niesamowite doświadczenie, czułem wtedy wielki strach, miałem nogi jak z betonu. Czas płynął wolniej. Jednak kiedy skoczyłem okazało się, że nie było się czego bać. Ile razy w życiu tak mamy, ból spowodowany myśleniem o tym co trzeba zrobić jest dłuższy i większy niż sama ta czynność, czasami myślimy godzinami o tym co mamy zrobić w mniej niż minutę. Dlatego ważne jest mieć tego świadomość.

Emocje charakteryzują się tym, że do pewnego progu świadomie przeżywamy je, a później tracimy nad nimi kontrolę. Tak jak pisałem powyżej o sytuacjach, o których długo myślimy, a szybko można je zrobić. Jedyną metodą na pozbycie się lęku jest zmierzenie się z nim. Więc wykonać czynność, która się boimy. A Ty czego się boisz? Czy po przeczytaniu tego artykułu zrobisz to?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena