W tym artykule poświęcimy uwagę tematowi domów seniora nazywanymi domami spokojnej starości, a mogą to być również domy opieki społecznej. 

Data dodania: 2015-05-29

Wyświetleń: 1351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Są to specjalne ośrodki, w których mieszkają osoby starsze, które z różnych względów nie mogą lub (zdecydowanie rzadziej) nie chcą mieszkać i utrzymywać się samodzielnie, a rodzina nie ma odpowiednich warunków, aby im w jakiś sposób pomóc. Domy seniora są więc odpowiedzią na zapotrzebowania wielu starszych osób i wielu rodzin, które borykają się z opieką najstarszych członków rodziny.

Publiczny czy prywatny?

Domy, czy ośrodki seniora mogą być publiczne lub prywatne. Jednostki publiczne są prowadzone przez pomoc społeczną i mają obowiązek zagwarantowania miejsca dla każdej przyjętej przez siebie osoby. Opłata za pobyt jest pobierana ze środków samego pensjonariusza ( emerytury lub renty), jednak nie w całości, by senior miał część dochodu do swobodnej dyspozycji. Ponieważ te środki zwykle nie są wystarczające, to do opłacenia pozostałej kwoty są zobligowane jego dzieci, lecz tylko wtedy, gdy osiągają dochód przekraczający 300% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej. Jeśli tak jest, wówczas nadwyżka tej kwoty jest przeznaczana na pokrycie kosztów opieki nad seniorem. Zwykle nie są to jednak duże kwoty i nadal może to nie wystarczać. Brakującą część dopłaca gmina, w której znajduje się dany dom opieki społecznej. Ponadto trzeba długo czekać, aby otrzymać miejsce w takim ośrodku.

Prywatne ośrodki są natomiast finansowane tylko ze środków pensjonariuszy i ich rodzin. Ponieważ jest to instytucja prywatna, gwarantuje ona miejsca w przypadku kryzysowej sytuacji, ale czas oczekiwania na przyjęcie jest dużo krótszy, niż w jednostkach publicznych. Co więcej, prywatne domy seniora spełniają zwykle wysokie standardy zakwaterowania i mieszczą się w nowoczesnych budynkach. Zlokalizowane są zwykle w cichej i spokojnej okolicy, często w pobliżu lasu lub innych terenów zielonych. W zależności od poziomu takiego domu, można w nim znaleźć bibliotekę przeznaczoną, duże przestrzenne pokoje dzienne (idealne na spotkanie przy kawie lub herbacie), wiele cennych udogodnień jak przestronne windy, ogródek, tarasy i balkony, a nawet własną kaplicę. Oprócz całodobowej opieki nad pensjonariuszami zapewniają również podstawową opiekę medyczną oferując usługi pielęgniarek, czy rehabilitantnów.

Prywatny dom seniora - jakie korzyści?

Jeśli chodzi o prywatny dom seniora, to możemy być niemal pewni, że będzie się on odznaczał wysokim standardem, a jego pracownicy będą mocno się starać, aby każdy z pensjonariuszy czuł się jak u siebie w domu, aby być konkurencją na tle innych domów seniora. Ponadto są one zwykle projektowane i budowane w nowoczesny sposób, aby maksymalnie ułatwić przemieszczanie się po jego terenie i jednocześnie zapewnić miejsca do miłego spędzania czasu. Prywatne domy seniora nie są przepełnione, jest w nich czystko i elegancko, panuje ciepła atmosfera. W takim miejscu seniorzy mogą zawrzeć nowe znajomości, mają możliwość porozmawiania z innymi oraz mają w końcu z kim spędzić święta, czy uczcić imieniny.

Mimo wielu niepochlebnych opinii na temat domów seniora, liczne przykłady dobrze funkcjonujących ośrodków z niezwykle ciepłą i domową atmosferą udowadniają, iż może to być wspaniałe miejsce, jeśli tylko ma się do tego odpowiednie podejście. Jeśli szukałeś domu seniora w warszawie i okolicach, z pewnością szukałeś pod hasłem: dom seniora warszawa. Jednym z takich domów, którym warto się zainteresować, jest Dom Seniora Anna w miejscowości Załuski zaledwie 45 kilometrów za Warszawą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena