Depresja w dzisiejszych czasach nie jest już tylko problemem osób dorosłych. Jak się okazuje, dotyka ona także dużo młodszych ludzi. Presja społeczna jest tak silna, że zaczynamy powoli wątplić w siebie i wtedy może dopaść nas depresja.

Na przestrzeni kilku ostatnich dekad świat poszedł ogromnie do przodu w każdym aspekcie naszego życia. Rozwój techniczny, wulkan informacji i obraz "idealnego człowieka XXI wieku" nieustannie towarzyszy nam odkąd powstała pierwsza gazeta. Presja społeczna zmusza nas do pewnego rodzaju zachowań, które niekoniecznie najbardziej nam odpowiadają. 

Gonimy za ideałem?

Media i społeczeństwo wpajają nam od małego do głowy, że trzeba mieć idealną figurę, markowe ubrania czy inne przedmioty bez których nie bylibyśmy "trendy" i na czasie. Jeśli odbiegamy choć w minimalnym stopniu od tego idealnego modelu człowieka XXI wieku to czujemy się gorsi i niedowartościowani. Ta właśnie presja nowoczesnego społeczeństwa sprawia, że coraz to młodsze osoby wpadają w depresję.

Depresja dopada coraz młodsze osoby

Niestety problem depresji wśród dzieci i młodzieży jest coraz większym zagrożeniem dla ich psychiki. Zwykle taki proces wpajania nierealnych oczekiwań i budowania wewnętrznego napięcia w umyśle dziecka zaczyna się już w okresie szkoły podstawowej. Jako rodzice musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie niezrealizowane przez nas marzenia będą w stanie za nas wykonać nasze dzieci. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużą presję na nich wywieramy.

Depresja tworzy fobie społeczne

Może Ty również zauważyłeś jak Twoje dziecko cały swój wolny czas spędza przed komputerem lub smartfonem? To jest dopiero choroba XXI wieku! Nieustanna wizualizacja w umyśle dziecka, jak powinien wyglądać, mówić i co posiadać tworzy mu pewnien obraz idealnego siebie. Bardzo często ten obraz nie jest możliwy do zrealizowania w rzeczywistości co powoduje frustrację i obniżenie samooceny dziecka. 

Problem staje się na prawdę poważny, gdy taka osoba zaczyna unikać swoich rówieśników i innych osób ze swojego otoczenia, gdyż obawia się ona negatywnej oceny i boi się odrzucenia ( zwłaszcza przez swoich rówieśników ). Należy wtedy podjąć na prawdę konkretne kroki i pomóc swojemu dziecku pozbyć się tych wszystkich przekonań, które przeszkadzają mu w normalnym funkcjonowaniu i rozwoju osobistym.

Na pewno dobrym pomysłem jest wizyta u specjalisty, który może znacznie pomóc na starcie młodemu człowieki.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona