Twój laptop, jeszcze niedawno nowy i błyszczący, po kilku miesiącach pokrył się warstwą kurzu? Nawet nie zauważyłeś kiedy to się stało? A może zaczął działać wolniej i szybciej się nagrzewa? Podpowiemy Ci jak skutecznie dbać o laptopa, aby działał sprawnie i był utrzymany w porządku.

Data dodania: 2015-03-25

Wyświetleń: 1734

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak czyścić laptopa

Czyszczenie ekranu

Większość laptopów posiada matrycę LCD, w związku z czym ich czyszczenie jest stosunkowo łatwe. Wystarczy delikatnie przetrzeć ekran ściereczką z mikrofibry lub flaneli, aby pozbyć się kurzu lub tłustych plam. Jeśli jednak to nie wystarczy, nie naciskaj zbyt mocno na monitor, gdyż może dojść do wypalenia pikseli, przez co obraz na ekranie będzie wyglądał dużo gorzej. W przypadku silniejszych zabrudzeń, można chuchnąć na ekran i wówczas pocierać go szmatką. Można też subtelnie zwilżyć ściereczkę, lecz nie wolno dopuścić do sytuacji, by była ona mokra. Po wytarciu monitora ponownie przetrzyj go suchą tkaniną, a Twój ekran znowu będzie prezentował się nienagannie.

Klawiatura jak nowa

Klawiatura jest elementem, który najczęściej ulega zabrudzeniom. Nic dziwnego, w końcu jest to najbardziej eksploatowana część każdego laptopa. Zabrudzenia przenoszą się na nią przez dotykanie palcami, jak również może się zdarzyć, że chlapniemy na nią napojem czy jedzeniem. Najlepiej jest wyciągnąć wszystkie klawisze, aby przemyć je wodą, natomiast resztę klawiatury wyczyścić patyczkami do uszu. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy z Twojego laptopa można bezawaryjnie usunąć klawisze, wówczas skorzystaj z innej metody. Na rynku dostępne są specjalne odkurzacze na USB, które przeznaczone są do czyszczenia klawiatury. Sprawdzi się tu również sprężone powietrze oraz pędzelek z twardym włosiem – pomogą usunąć Ci nagromadzony między klawiszami kurz.

Czyszczenie laptopa od środka

Wnętrza laptopów chłodzone są za pomocą wentylatorów. Przyciągają one jednak kurz, przez co zapychają się i przestają skutecznie spełniać swoja funkcję. Wówczas dochodzi do przegrzania sprzętu i zaczyna on szwankować. Warto zatem zwrócić uwagę na regularne czyszczenie wentylatora. Najlepiej oddać laptop do serwisu, dzięki czemu fachowiec skutecznie usprawni działanie urządzenia. Można jednak samodzielnie zadbać o przeczyszczenie wentylatora – wystarczy sprężonym powietrzem przedmuchać całe wnętrze, pozbywając się w ten sposób zgromadzonego kurzu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena