To jakie lampy ogrodowe będziemy chcieli wybrać zależy od kilku ważnych czynników. Czy mają one spełniać funkcję praktyczną, czy przeznaczone będą do oświetlania konkretnych punktów w naszym ogrodzie. A może same w sobie mają stanowić nietuzinkową dekorację? Sprawdźmy więc jakie lampy możemy wybrać.

Data dodania: 2015-07-01

Wyświetleń: 1289

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lampy do ogrodu – jakie wybrać?

Latarnie i latarenki

 

Przeznaczone są do oświetlania strefy wypoczynkowej w Twoim ogrodzie. Takie rozwiązanie pozwoli Ci w maksymalny sposób wykorzystywać gorące letnie noce – będziemy mogli do woli biesiadować na świeżym powietrzu, a zmrok nie przepędzi nas do domów. Do wyboru mamy oczywiście różne rodzaje lamp – stojące latarnie zasilane energią elektryczną dadzą nam dużo światła, lecz to niewielkie latarenki na świeczuszki stworzą niepowtarzalny klimat. Wykorzystać można także specjalne lampki solarne, które są ekologiczne i wyjątkowo oszczędne.

 

Oświetlenie ścieżek

 

Choć zdaje się być zbędne, jest ważniejsze niż myślimy. Uwagę należy naturalnie zwrócić na walory estetyczne takiego rozwiązania – oświetlona ścieżka, szczególnie jeśli jest wykonana z kamienia lub delikatnego bruku, będzie wyglądała jak droga do bajkowej krainy, dzięki czemu klimat w naszym ogrodzie będzie nietuzinkowy. Nie zapominajmy także o aspekcie bezpieczeństwa – na oświetlonej drodze eliminujemy ryzyko potknięcia się o korzeń lub wpadnięcia w dziurę wykopaną przez ogrodowe szkodniki.

 

Drzewa, krzewy i rabaty

 

Przejdźmy do oświetlenia typowo dekoracyjnego, mianowicie do specjalnych reflektorków naziemnych. Dzięki nim będziemy w stanie skutecznie wyeksponować urodę starannie pielęgnowanych przez nas roślin. Jeśli jesteśmy szczególnie dumni z magnolii, która kwitnie dłużej niż okazy u sąsiadów, nic nie stoi na przeszkodzie, by pokazać jej piękno także w nocy. Światło padające od dołu na drzewko subtelnie je zaznaczy, tworząc magiczną atmosferę. Możemy także umieścić reflektor bezpośrednio w koronie drzew, wówczas zaznaczymy wyraźniej rosnące na niej kwiaty i liście.

 

Oświetlenie oczka wodnego

 

Oczko wodne jest popularną dekoracją ogrodową. Przez wzgląd na wykorzystanie wody w zbiorniku rosną nasze możliwości atrakcyjnego ozdobienia go światłem – w końcu refleksy świetlne odbijające się w tafli wody to niezwykle romantyczny akcent ogrodu. Tym bardziej, że do wykorzystania mamy specjalne reflektory działające pod wodą – będą one znakomicie oświetlały taflę od dołu, a cały zbiornik będzie przypominał niezbadane głębiny. Ciekawe są również specjalne pływające reflektory, które będą zmieniały swoje położenie wraz z ruchem wody.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena