Nie ma nic wspanialszego od orzeźwienia w basenie po długim dniu pracy. Szczególnie, jeśli doskwierają meczące upały, a żar lejący się z nieba sprawia, że myślimy jedynie o skutecznym ochłodzeniu. Żeby jednak kąpiele w basenie były przyjemne, a przede wszystkim zdrowe, powinniśmy zadbać o odpowiednią czystość wody.

Data dodania: 2015-07-01

Wyświetleń: 848

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czysty basen przez całe lato

Preparaty chemiczne

 

Kiedy mowa o czystej wodzie w basenie od razu na myśl nasuwa się popularny chlor – czujemy go na publicznych basenach, więc jest to oczywisty dla każdego z nas. I słusznie. Z łatwością hamuje on rozwój glonów i bakterii, zatem woda nie będzie zakwitała, zachowa swoją przejrzystość i będzie bezpieczna także dla dzieci. Jednak to nie koniec naszych chemicznych zabiegów. Regularnie musimy także sprawdzać, czy w wodzie jest właściwe pH, i w razie konieczności obniżać je lub podwyższać. Na rynku dostępne są specjalne testery pH, jak i odpowiednie środki do zmieniania jego wartości.

 

Właściwy osprzęt

 

Wrzucenie tabletki z chlorem i zadbanie o pH nie da nam jednak całkowitej pewności, że z wodą w basenie nie będzie się działo nic złego. Do wody bowiem mogą się dostawać rozmaite elementy z zewnątrz, które mogą wpłynąć na jakość płynu. Co powinniśmy więc posiadać w wyposażeniu?

 

Przykrycie basenu – niby oczywiste, jednak nie zawsze o nim pamiętamy, szczególnie, keidy po całym dniu zabaw w basenie idziemy przemoczeni do domu. Basen każdorazowo należy zakrywać, dzięki czemu unikniemy wpadania do wody liści oraz owoców z drzew, które znajdują się w ogrodzie. Wszystkie te elementy, mimo że naturalne, działają szkodliwie na kolor i jakość wody – będą się bowiem one rozkładały powodując nieprzyjemny zapach i konsystencję zbiornika z wodą.

 

Podbierak – jeśli już zapomnieliśmy zakryć basen i rankiem okazało się, że powpadały do niego różne przedmioty, wówczas nie musimy załamywać rąk i spuszczać momentalnie wody z basenu – w tak krótkim czasie wodzie nic nie powinno zaszkodzić. Pamiętajmy jednak, żeby wszystkie liście i owoce szybko wyłowić za pomocą specjalnego podbieraka. Zbadajmy też, żeby miał on gęste i drobne oczka – wówczas uda nam się usunąć nawet niewielkie listki.

 

Filtr do wody – filtr będzie zbierał wszystkie drobinki pływające w wodzie i usuwał je ze zbiornika. Zadba też, aby woda zachowała swoją przejrzystość i była krystaliczna przez długi czas. Żeby jednak prawidłowo spełniał swoją funkcję należy regularnie go czyścić i wymieniać. Pamiętajmy też, że nie usunie on wszystkich zanieczyszczeń i tylko wymiana wody raz na jakiś czas zapewni maksymalną czystość basenu.

Licencja: Creative Commons