Kupujemy komputer i sprzedawca wciska nam najnowszy Windows 7. Mówi, że trzeba brać 64-bitowy bo jest nowszy, lepszy, wydajniejszy. Czy uwierzyć na słowo ? Przecież to fachowiec. ... Niestety nie zawsze.

Data dodania: 2010-05-24

Wyświetleń: 4885

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od ciekawostki.


Historia komputerów w ostatnich 20 latach przechodziła kilka ciekawych przeobrażeń. Dwie według mnie najciekawsze to zmiana z systemów 16-sto bitowych (dos i windows 3.11) na systemy 32-bitowe oraz obecna zmiana z systemów 32-bitowych na 64 bitowe. Druga z tych zmian pozostawiła po sobie ciekawostkę, którą chciałbym krótko opisać.


Ostatnio grzebiąc w komputerze natknąłem się na zmienną PROCESSOR_ARCHITECTURE, wywołaną poprzez wyświetlenie wszystkich zmiennych komendą SET. Jakież było moje zdziwienie gdy w jej wartości znalazłem wartość AMD64. A dlaczego ? A dlatego, że mam procesor Intel Core 2 Duo. To skąd się wzięła zmienna AMD64 ? Po małym śledztwie znalazłem rozwiązanie. Winna temu jest historia.


Kiedy w 2003 roku firma AMD jako pierwsza rozpoczęła prace nad architekturą 64-bitową próbowała oczywiście dostosować ją do architektury firmy INTEL. Początkowo Panowie z AMD nazwali nową architekturę nazwą x86-64, lecz później pewnie spece od marketingu nakazali zmianę na AMD64. Microsoft wypuszczając pierwszą wersję Windows (XP) na 64-bity musiał ją dostosować do jedynej w tym czasie istniejącej wersji, a ta nazywała się AMD64. Od tego czasu wszystkie następne wersje Windows (Vista, 7) opierają się architekturze AMD64. Nie ważne jakie posiadasz więc procesor, czy firmy INTEL czy AMD, Twój Windows zawsze zamelduje, że jest on PROCESSOR_ARCHITECTURE=AMD64.


Przejdźmu do sprawy zasadniczej: zakup komputera z systemem 64-bit lub 32-bit


Kupiliśmy komputer i część urządzeń lub programów nie chce działać. Lepiej sprawdźmy, jaką wersję systemu posiadamy. Możemy tego dokonać łatwo i szybko. Instrukcja dla różnych systemów jest dostępna na stronie http://support.microsoft.com/kb/827218


Jeśli posiadamy system 64-bitowy jego podstawową zaletą jest możliwość zaadresowania większej ilości pamięci (ponad 3GB) i większa wydajność w aplikacjach napisanych dla systemy 64-cio bitowego. Podstawową wadą, przynajmniej na początku istnienia takich systemów, brak sterowników pod urządzenia , typu skanery, aparaty, drukarki. Niestety sterowniki 32-bitowe nie będą działały poprawnie.


Jeśli posiadamy system 32-bitowy to jest dokładnie odwrotnie. Może on zaadresować tylko do 3GB pamięci operacyjnej. Nawet, jeśli włożymy jej do komputera więcej i komputer ją rozpozna prawidłowo, to system operacyjny Windows jej nie wykorzysta. Natomiast do systemów 32-bitowych istnieje, przynajmniej na razie dużo więcej sterowników i nie musimy się obawiać, że nasze ulubione urządzenie lub program odmówi posłuszeństwa.


Uważajmy, więc kupując komputer i świadomie podejmujmy decyzję o wyborze systemu. Jeśli posiadamy sporo urządzeń zewnętrznych najpierw sprawdźmy dokładnie czy posiadają one sterowniki do systemu 64-bit.


Zamiana bitów: 64 na 32 i odwrotnie.


Jeśli już niestety niezbyt podjęliśmy błędną decyzję i zakupiliśmy Windows 7 o architekuturze 64-bitowej a jakieś urządzenie nie posiada sterowników do tego systemu to możemy na tym samym kodzie zainstalować Windows 7 o architekturze 32 bitowej.
Podobnie jest w drugą stronę, jeśli zakupiliśmy Windows 32-bitowy a potrzebny nam jest wydajniejszy Windows 64-bitowy to możemy go zainstalować. Jedynym utrudnieniem w tą stronę będzie konieczność telefonicznej aktywacji systemu, oraz konieczność upewnienia się że producent komputera przewidział taką ewentualność i wydał sterowniki do systemu w wersji 64-bit.

Jeśli takie operacje przerastają nasze możliwości sugeruję skorzystać z pomocy dobrego serwisu komputerowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena