Połączenie bezprzewodowe, czyli Wi-Fi, to bardzo duża wygoda przy codziennym korzystaniu z internetu na laptopie czy urządzeniach typu SmartTV. Rozwiązanie to eliminuje konieczność używania kabli, które nie tylko zajmują przestrzeń, ale również nie zawsze są wystarczająco długie, aby sięgać od routera do urządzenia docelowego.

Data dodania: 2018-07-31

Wyświetleń: 850

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wi-Fi w domu - gdzie najlepiej umieścić router

Brak kabli to swoboda przemieszczania się i możliwość używania urządzeń elektronicznych w każdym miejscu domu czy mieszkania. Jak jednak można zauważyć, w niektórych miejscach połączenie jest bardziej stabilne, a w innych trudno złapać zasięg. Od czego to zależy?

Router – co należy o nim wiedzieć?

W przypadku sieci Wi-Fi źródłem jej sygnału jest oczywiście router. Co warto zauważyć – jego rzeczywisty zasięg nigdy nie będzie określony precyzyjnie, ponieważ ma na niego wpływ sama konstrukcja domu czy mieszkania, w którym zostanie umieszczony. Na przykład betonowe ściany znacznie tłumią moc sygnału, co przekłada się na wolniejszą transmisję.

Jest jednak kilka uniwersalnych pewników dotyczących tego urządzenia. Pierwszy to fakt, że na stabilność sygnału kolosalny wpływ ma liczba i umiejscowienie anten. Router powinien być wyposażony w co najmniej dwie – im większa ich liczba, tym mocniejszy sygnał, co z kolei przekłada się na niwelowanie zakłóceń otoczenia. Anteny zewnętrzne charakteryzuje także większy zasięg, jednak należy uważać, aby przypadkowo ich nie uszkodzić.

Antena routera Wi-Fi może być kierunkowa lub dookólna. W tym pierwszym przypadku sygnał wysyłany jest w kierunku, gdzie skierowana jest antena, w drugim – w zakresie 360°, czyli dookoła anteny.

Gdzie najlepiej umieścić router?

Miejsce, w którym umieści się router, ściśle zależy od rozmieszczenia pomieszczeń w domu lub mieszkaniu oraz tego, do których ma docierać. W przypadku domków jednorodzinnych router najczęściej umieszczany jest na parterze, skąd jego sygnał rozchodzi się również do góry, pozwalając na połączenie z internetem urządzeń znajdujących na piętrze. W mieszkaniu w bloku router Wi-Fi z anteną dookólną pełni taką samą funkcję, umożliwiając dotarcie sygnału do wszystkich pomieszczeń.

Jednak może być on zakłócany przez inne anteny tego typu w sąsiednich mieszkaniach. Dlatego w takim przypadku warto pomyśleć o modelu z trzema antenami. Podobnie w kamienicach, gdzie mamy do czynienia z grubymi ścianami.

Najlepiej, aby router został ustawiony na środku mieszkania. Niestety, najczęściej nie jest to możliwe, dlatego dobrze ulokować go w takim miejscu, które pozwoli na rozchodzenie się sygnału anteny dookólnej we wszystkie strony. Jeśli chcemy, aby w pomieszczeniu sąsiadującym z tym, w którym stoi router, był dobry zasięg, możemy postawić urządzenie blisko ściany przedzielającej oba pomieszczenia.

W żadnym przypadku nie powinno się umieszczać routera nisko, np. przy samej podłodze, ani też przy urządzeniach będących źródłami silnych sygnałów radiowych. W przypadku routera z anteną kierunkową urządzenie powinno być ustawione w takim miejscu, aby kierunek emisji sygnału pokrywał obszar, na którym znajdują się odbierające go sprzęty.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena