Producenci routerów, tworząc nowe modele w swojej ofercie, skupiać się mogą na wielu różnych aspektach, jednak wydzielenie oddzielnej gałęzi sprzętu do zastosowań profesjonalnych sporo zmienia na rynku. Na korzystaniu z takich urządzeń sporo zyskać mogą także użytkownicy domowi.

Data dodania: 2022-02-03

Wyświetleń: 486

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Postaw na jakość i szybkość routerów Teltonika

Czy router przemysłowy w domu ma sens?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się to nietrafioną decyzją. Routery z linii profesjonalnych mają zwykle więcej portów od serii domowych, nie wyglądają aż tak atrakcyjnie, są też często wyraźnie droższe. Dobre modele z tego segmentu, na przykład dostarczany przez Teltonika router z serii RUT 950, mają jednak kilka niewątpliwych zalet w porównaniu z większą częścią sprzętu budowanego z myślą o użytkownikach domowych. Są przede wszystkim trwalsze i bardziej elastyczne, a więc dają zdecydowanie więcej możliwości, jeśli chodzi o konfigurację zgodną z własnymi oczekiwaniami.

Jeśli chodzi o estetykę, to jest ona oczywiście kwestią gustu, natomiast nie ulega wątpliwości, że w wielu modelach profesjonalnych użytkownicy mają choćby więcej możliwości montażu sprzętu, co bardzo się przydaje tam, gdzie trudno jest znaleźć miejsce na kolejne elementy domowej sieci.

Router na długie lata

O ile sama konstrukcja routera jako urządzenia jest w segmencie przemysłowym oczywiście nieco inna niż w sprzęcie dla użytkowników domowych, zwykle nie jest to rewolucja (przynajmniej w obrębie wyższej półki jakościowej), natomiast już oprogramowanie, które zarządza pracą routera to zupełnie inny poziom. Sprzęt profesjonalny nie tylko pracuje na firmware dopracowanym w najdrobniejszym szczególe, zwykle o znacznie dłuższym okresie wsparcia, ale oferuje też lepsze narzędzia konfiguracyjne. Znów – na pierwszy rzut oka interfejs tych programów może nie jest piękny, ale za to pozwala kontrolować każdy aspekt pracy urządzenia.

Nawet jeśli w danej chwili wydaje się to użytkownikom domowym nieco na wyrost, to warto pamiętać, że jednym z powodów, dla których domowe routery wymienia się relatywnie często, jest właśnie fakt, że ich oprogramowanie nie jest dalej wspierane i nie pozwala na przykład na sprawne zarządzanie mimo wszystko coraz bardziej rozbudowaną siecią.

Komponenty mają znaczenie

Jak wspomnieliśmy wyżej, routery przemysłowe mogą być budowane często na takich samych, albo przynajmniej bardzo podobnych podzespołach, co routery podstawowe. Zwykle jednak, jeśli tylko producent hardware’u daje taką możliwość, wybiera się jednak wzmocnione warianty, czyli odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, lepiej zabezpieczone przed przegrzaniem czy zmianą charakterystyki prądu zasilającego. A że dodatkowo więcej jest też różnego rodzaju gniazd, zostawia to całkiem przydatny zapas, jeśli użytkownik za czas jakiś postanowi zmienić konfigurację sieci albo ją zwyczajnie rozbudować.

Dodatkowo warto też zauważyć, że choć domowe routery teoretycznie mogą pracować bez przerwy, to zwykle przy większym obciążeniu wyraźnie szybciej się zużywają. Dobry router marki Teltonika zdecydowanie lepiej znosi czy to pracę ciągłą, czy nawet krótsze okresy bardzo dużego obciążenia, więc jego zakup do domu może być uzasadniony również pod tym względem. Powodów, żeby wybrać router przemysłowy, jest więc więcej, niż się może z początku wydawać, a przeciwwskazań praktycznie nie ma. Miej to na uwadze, kiedy kolejnym razem będziesz szukać doskonałego sprzętu sieciowego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena