SaaS to jedna z trzech głównych kategorii przetwarzania danych w chmurze, obok infrastruktury jako usługi (IaaS) i platformy jako usługi (PaaS). Z aplikacji SaaS korzysta dziś wielu specjalistów IT, użytkowników biznesowych i indywidualnych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działa ta technologia i poznasz przykładowe obszary jej zastosowania.

Data dodania: 2022-11-04

Wyświetleń: 347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co to jest SaaS i do czego służy?

Software-as-a-Service – co to takiego?

Oprogramowanie jako usługa (Software as a Service, w skrócie SaaS) to model dystrybucji oprogramowania, w którym dostawca chmury hostuje aplikacje i udostępnia je użytkownikom końcowym przez Internet. Oprogramowanie jest dostępne dla każdego urządzenia z dostępem do sieci, najczęściej za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Można je łatwo dostosowywać do swoich potrzeb i integrować z zewnętrznymi aplikacjami biznesowymi.

Oprogramowanie jako usługa jest dostarczane na platformie hostowanej. Oznacza to, że firmy nie muszą martwić się utrzymaniem własnej infrastruktury IT. W takim modelu przetwarzania danych to dostawca, a nie organizacja korzystająca z oprogramowania, zajmuje się technicznymi aspektami usługi (takimi jak aktualizacje, usuwanie usterek czy skalowanie zasobów zgodnie z bieżącymi potrzebami firmy).

SaaS pozwala znacznie zmniejszyć koszty i czas wdrożenia oprogramowania, a także zapewnić bezpieczeństwo wszystkich firmowych zasobów. Dostawcy oprogramowania jako usługi zazwyczaj oferują bardzo wysoki procent czasu pracy. Organizacja korzystająca z tak niezawodnego oprogramowania może skoncentrować się na swojej działalności i być bardziej produktywna.

SaaS – ile to kosztuje?

Udostępnianie oprogramowania w modelu SaaS najczęściej odbywa się w ramach subskrypcji. Większość dostawców oferuje dostęp do środowiska chmurowego w abonamencie miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Wysokość opłat uzależniona jest od kilku czynników, w tym przede wszystkim:

 •  udostępnionych funkcjonalności,
 •  liczby użytkowników,
 •  limitu transferu,
 •  długości kontraktu (w przypadku umów długoterminowych, na 12 lub 24 miesiące, dostawcy często naliczają ulgi i rabaty).

Każdy dostawca ma swój własny cennik. Większość firm outsourcingowych daje możliwość rezygnacji z usługi z miesięcznym okresem wypowiedzenia, jednak wypowiedzenie umowy w planie rocznym przed jej zakończeniem, może wiązać się z dodatkowymi – często niemałymi – opłatami.

 

Jakie jest zastosowanie oprogramowania Software-as-a-Service?

Oprogramowanie software-as-a-Service znajduje szerokie zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach. Oto przykłady SaaS, z którymi można spotkać się najczęściej:

 •  Zarządzanie zasobami klienta (CRM): umożliwia użytkownikom zarządzanie informacjami o klientach i śledzenie sprzedaży.
 •  Enterprise Resource Planning (ERP): aplikacja SaaS najbardziej odpowiednia dla dużych organizacji.
 •  Księgowość i fakturowanie: oprogramowanie biznesowe skupiające się na usługach rozliczeniowych i fakturowaniu.
 •  Zarządzanie projektami: oprogramowanie, które pomaga członkom zespołu komunikować się w sprawie projektów.
 •  Hosting i eCommerce: zdalne serwery obsługujące obecność firm w Internecie.
 •  Zasoby ludzkie: oprogramowanie SaaS, które śledzi zaangażowanie pracowników, zarządza płacami, procesem zatrudniania itp.
 •  Zarządzanie danymi: produkty, które ułatwiają analizę danych i chronią dane biznesowe.

 

SaaS w Twojej organizacji

Wybór modelu biznesowego jest jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w początkowym etapie rozwoju organizacji. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na duże ilości danych i wysoką wydajność oprogramowania, a także konieczność tworzenia kopii zapasowych, łatwo zrozumieć, dlaczego tak wiele firm decyduje się na outsourcing do dostawców działających w chmurze. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na platformę SaaS, dowiedz się, co Redlink ma do zaoferowania dla Twojej firmy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena