Często wykonanie naprasowanki na koszulkę sprawia kłopoty i nabieramy przekonania,że w domowych warunkach nie da się tego zrobić.Nic bardziej mylnego.Nalezy zachować tylko 2 istotne zasady:
zaopatrzyć sie w dobry papier /z kiepskim nie ma co liczyć na dobre efekty/ oraz stosować do tej instrukcji.Wyniki zadziwią Was i Waszych znajomych.

Data dodania: 2010-03-19

Wyświetleń: 26334

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co i jak nalezy wykonać aby naprasowanka udała się i była trwała?

Papier TIJ2000 thermok! nadaje się do przenoszenia przy pomocy żelazka grafiki czarno-białej i kolorowej na białe lub jasne (pastelowe) wyroby tekstylne z bawełny i mieszanek zawierających bawełnę oraz np. na powierzchnie podkładek pod myszkę, o ile są one pokryte materiałem tekstylnym.

Używając papieru thermok! nie musisz się obawiać, że przypalisz obrazek, lub że nie nagrzejesz go wystarczająco żelazkiem, gdyż papier thermok! sam zasygnalizuje kiedy przenoszenie grafiki zostanie zakończone. Obrazek będzie całkowicie poprawnie przeniesiony ,gdy widoczne na papierze zielone kółka zmienią kolor na pomarańczowe.

Do przenoszenia nadruków na tkaniny potrzebne są:

papier do przenoszenia nadruków TIJ2000 thermok! / lub inny , ale dobry /

drukarka atramentowa

żelazko i płaska twarda powierzchnia do prasowania

kartka lub arkusz białego papieru (standardowego, do drukarek lub kserokopiarek) przedmiot, na który chcemy przenieść nadruk, jak np. biała lub jasna (pastelowa) koszulka bawełniana lub z mieszanki bawełnianej, czapka baseballowa, szorty podkładka pod myszkę (pokryta materiałem tekstylnym), serweta, serwetki bawełniane lub obrus, bawełniane chustki do nosa, itp.

Drukowanie:

    Przechowuj papier TIJ2000 w oryginalnym opakowaniu, w chłodnym i suchym miejscu. Zadrukowuj papier jedynie na stronie nie zadrukowanej, białej, czystej. Uważaj ,abyś nie zadrukował strony z kółkami. Zwróć na to uwagę , gdyż różne drukarki drukują w różny sposób. Jedne z wierzchu inne od spodu włożonej do podajnika kartki.

Ważne: Wydruk należy wykonać w lustrzanym odbiciu.

Jeśli nie masz pewności co otrzymasz po wydruku wykonaj próbę na zwykłym papierze, w zwykłej jakości. Wybierz tryb drukowania jako "odbicie lustrzane". Wkładaj papier zawsze po jednym arkuszu – najlepiej w szczelinę do ręcznego podawania papieru.

Ustawienia drukarki:

Najlepiej wybrać “Papier standardowy” (normal paper) Należy ustawić najlepszą możliwą jakość wydruku.W ostateczności można użyć ustawienia “Papier transferowy” (transfer paper) również przy najwyższej jakości wydruku.Jeśli okaże się, że kolor się rozlewa, zmniejsz odpowiednio ustawienie poziomu tuszu (tj. o 10-15%).Po zadrukowaniu papieru, pozostaw go do wyschnięcia przez około 5 minut. Następnie wytnij z niego motyw graficzny pozostawiając na około obrazka jedynie wąski (1-3mm) margines.

Wskazówka: Przed zadrukowaniem papieru TIJ2000 wydrukuj zaprojektowany obrazek na zwykłym papierze aby upewnić się, że jego kolory i rozmiary są takie, jakich oczekujesz, oraz to, że grafika zostanie wydrukowana jako odbicie lustrzane, co jest niezbędne dla poprawnego przeniesienia obrazka na wyrób tekstylny.

Przenoszenie nadruku na wyrób tekstylny:

Wybierz stabilną powierzchnię nadającą się do prasowania. Włącz żelazko na i poczekaj aż się nagrzeje. Jeśli masz możliwość wybrania temperatury, nastaw żelazko na 200-210*C. Nie używaj do prasowania żelazka turystycznego , oraz pamiętaj o wyłączeniu funkcji pary. Przeprasuj materiał, na który będziesz nanosić nadruk, aby był on zupełnie gładki. Następnie połóż na nim papier z nadrukiem w taki sposób, aby strona nadrukowana stykała się z materiałem i abyś widział zielone kółka termo wskaźnika. Pamiętaj, aby żelazko było włączone w trybie normalnym, bez użycia pary! Zacznij przeprasowywać obrazek do materiału, naciskając silnie na żelazko. Staraj się, aby cała powierzchnia obrazka była równomiernie ogrzewana, nie pomijając w prasowaniu brzegów ani rogów wyciętego obrazka. Uważaj, aby podczas prasowania nie przesunąć ani nie pognieść folii z nadrukiem. Nie przestawaj prasować do momentu, gdy zielone kółko zmieni swój kolor na pomarańczowy, podobny do tego jaki widnieje na folii w symbolu odnoszącym się do prasowania.

Ważne: Aby uzyskać zadowalający efekt przenoszenia nadruku, co najmniej 80% powierzchni zielonego kółka musi zmienić kolor na pomarańczowy.

Jeśli chcesz, aby nadruk na materiale był matowy, oddziel papier od nadrukowanego materiału gdy jest jeszcze gorący. Uchwyć któryś z rogów obrazka i odklej papier od materiału równomiernym i płynnym ruchem.

Jeśli chcesz, aby nadruk był błyszczący, poczekaj, aż papier i materiał ostygną i dopiero wtedy uchwyć jeden z rogów obrazka i odklej papier płynnym ruchem

I tym oto sposobem wykonasz każdą naprasowankę na jasnych tkaninach.Prasowanki na ciemne i czarne tkaniny wykonuje się nieco inaczej

Utrwalanie

Proces utrwalania usuwa z nadruku zbędny nadmiar tuszu i powoduje, że nadrukowane miejsce upodabnia się z powrotem do normalnego wyrobu tekstylnego.

Utrwalanie nadruku matowego:

Poczekaj aż nadrukowany materiał ostygnie. Następnie przykryj nadruk arkuszem białego papieru i raz jeszcze przeprasuj nadrukowane miejsce nie dłużej niż przez 5-10 sekund, po czym natychmiast zdejmij papier z nadruku, póki jest jeszcze gorący.

Utrwalanie nadruku błyszczącego:

Podobnie jak powyżej, przy czym zamiast zwykłego papieru użyj papieru impregnowanego (np. do pieczenia) i zdejmij go z nadruku po przeprasowaniu dopiero, gdy wystygnie

Pranie

Przed użyciem wyrobu tekstylnego z nadrukiem, upierz go. Pamiętaj jednak, aby odczekać z praniem co najmniej 24 godziny po wykonaniu nadruku, aby nadruk mógł dokładnie wyschnąć. Materiały z wykonanymi w powyższy sposób nadrukami można prać w pralce automatycznej w temperaturze do 40*C. Podczas prania ubiory z nadrukami powinny być zawsze odwrócone na lewą stronę. Nie używaj do prania silnych środków piorących ani żadnego rodzaju wybielaczy. Nie susz wyrobów z nadrukami w suszarce bębnowej. Podczas prasowania nie przesuwaj żelazka bezpośrednio po nadruku. Prasuj nadruki po przykryciu ich papierem impregnowanym, lub przewracając wyrób na lewą stronę.

Wskazówka: Jeśli chcesz ożywić kolory nadrukowanego obrazka, możesz powtórzyć proces utrwalania, jak według instrukcji w punkcie 3.

Uwagi:

Podczas przenoszenia nadruku (prasowania) może być odczuwalny słaby zapach. Jest on spowodowany rozgrzewaniem się folii i jest zupełnie nieszkodliwy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena