Masz w domu dobrą wieżę, ale nie możesz odtwarzać na niej MP3? Przeczytaj, a dowiesz się jak za mniej niż 30 zł sprawić, aby twoja wieża HiFi odtwarzała muzykę z pendrive'a, mptrójki i to bezprzewodowo. Wszystko szybko i prosto. Kupujesz wybrany transmiter, włączasz, ustawiasz i gra. Natychmiastowy efekt i zadowolenie.

Data dodania: 2011-04-18

Wyświetleń: 8457

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

      Mówiąc o wieży mam na myśli porządny zestaw audio, nie jakiegoś boomboxa lub zestaw mikro. Te mają często wbudowaną obsługę mp3, jednak jakość dźwięku jaką oferują zbyt odstaje od poziomu jaki możemy uzyskać. No i oczywiście obok jakości głośność jaką prezentują takie urządzonka nie pozwala na wielką radość z muzyki, a szczególnie tej mocniejszej.

      Tak więc mówimy tu o wieży hi-fi, która odtwarza wyłącznie format cdda, bo inaczej nie byłoby to hi-fi.


      Tak dla informacji to chcę Ci powiedzieć, że przedstawiony tu sposób na mp3 zastosujesz z każdym odbiornikiem radiowym, nawet tym małym, starym tranzystorku stojącym na lodówce...

 

Czego więc potrzebujesz. Potrzeba Ci transmitera fm. Co to jest?      Jest to w najprostszej wersji malutkie urządzenie, które potrafi transmitować fale dźwiękowe. Może być zasilane z baterii lub też z zasilacza. Na rynku dostępne są różne modele. Są markowe produkty oraz te tańsze. Są proste oraz bardzo rozbudowane,a nawet całe zestawy.

 

      Porównywałem obydwa rodzaje i nie wyczułem różnicy w jakości dźwięku, ani w wygodzie obsługi i funkcjonalności, nie biorę pod uwagę wyglądu, bo większość jest podobna. Nie widzę zatem powodu, dla którego warto płacić za "firmówkę".

      Najlepszym rozwiązaniem wydaje się model, który może być zasilany z zasilacza jak i z baterii, takiego Ci właśnie polecam. Przy zasilaniu z baterii siadasz sobie na przykład w fotelu z transmiterem w ręku lub w kieszeni. Włączasz, ustawiasz co trzeba i cieszysz się swoimi mptrójkami w bardzo przyzwoitej jakości i głośności. Pobór prądu to tylko 3-6mA więc baterie starczają na długo.

      Musisz jednak zwrócić uwagę na jakość źródłowego materiału czyli pliku mp3.Jeśli będzie kiepski to najlepsza wieża nie stworzy koncertu. Najlepiej jeśli będą to pliki umiarkowanie skompresowane,wówczas uzyskamy naprawdę dobrą jakość muzyki.

     Nie wiem czy zauważasz wielką różnicę. Do tej pory tylko ty przez słuchawki mogłeś/aś słuchać muzyki ze swojego odtwarzacza mp3.Jeśli chciałeś komuś zaproponować posłuchanie lub np zapytać " a to słyszałeś " należało niestety zdjąć słuchafony z głowy i podać mu odtwarzacz.Po przesłuchaniu ponownie "przesiadka"

      Teraz mogą słuchać wszyscy obecni w pokoju czy domu i to tak głośno na ile pozwala wieża i kolumny....no i sąsiedzi.

 

Zasada działania:

      Zasada działania jest bardzo prosta. Nie będziemy zagłębiać się w sposób transmisji fal dźwiękowych FM bo i po co? Przyjmij, że transmiter pobiera sygnał z mptrójki lub pendriva i przekazuje go do tunera wieży lub do dowolnego innego odbiornika radiowego. I tyle spraw technicznych.

Co należy zrobić, aby posłuchać? Niewiele

      Należy ustawić tę samą częstotliwość, zarówno w tunerze wieży, jak i w transmiterze, wybierając w pełnym zakresie UKF. Lepsze modele transmiterów mają cyfrowe wyświetlacze częstotliwości, w innych są wskaźniki diodowe, ale nawet bez wskaźników, kręcąc kółkiem strojenia w tunerze, trafimy na właściwą częstotliwość.

      Włącz transmiter i mp3 lub podepnij pendriv'a i pokręć strojeniem w tunerze. Na pewno znajdziesz po chwili właściwą częstotliwość i gotowe. Jeśli częstotliwości będą te same, będzie po prostu grać.

      Jeśli masz lepszy transmiter możesz wszystko zrobić automatycznie jednym przyciskiem. Jeżeli ktoś chce może ręcznym strojeniem w tunerze jeszcze poprawić jakość odtwarzania jeśli ustanowiona automatycznie transmisja nie zadowala go.

      Możesz też ustawić sobie w tunerze dodatkową stację radiową np RadioX o 94,5Mhz a wtedy wystarczy jeden przycisk i muzyczka cyka. Jeśli i w transmiterze i w tunerze masz wyświetlacze to zupełnie bajka. Ustawiasz szybciutko i tu i tu np 102,5 i dalej czadu. Może być też 95,6Mhz ...nieee, u mnie to jest Radio/Zet, wybierz dowolną inną wartość np 99Mhz

      Tak więc siadasz w fotelu, możesz też na taborecie lub na stojąco,ustawiasz częstotliwość w wieży lub innym odbiorniku i transmiterze i słuchasz,słuchasz ,słuchasz.

I to wszystko.

Fajnie , prosto i tanio prawda?


A co zrobić aby słuchać MP3 w samochodzie?

....kupić radio z USB i AUX i obsługą MP3 za 600zł?

      Mam dla Ciebie jeszcze jedną ciekawą wiadomość. Dokładnie na tej samej zasadzie możesz słuchać muzy w samochodowym radio. Nie trzeba kupować drogiego nowego radio z portem USB czy AUX, aby podłączyć MP3 czy pendrive'a.

      Nie trzeba już zmieniarki płyt do auta i sterty płyt. Zabierasz ze sobą tylko mp3 lub pendriva i transmiter i to wszystko. Pomyśl też ile mniej pieniędzy możesz wydać.

      Średniej jakości i marki radio z AUX i USB MP3/VMA - 500zł
Zmieniarka płyt myślę ,że z 300zł + instalacja,kable,kostki...nie ,lepiej nie liczyć.
Płyty są tanie,ale weź ich np 20szt - potrzebne już jakieś etui ,bo nie zabierzesz przecież stojaka z salonu.

Wystarczy Ci tylko Mptrójka lub Pendrive oraz radio które teraz już masz w aucie

      Robisz dokładnie to samo co przy słuchaniu z wieży. Transmiter ustawiamy oczywiście na tę samą częstotliwość co radio i już możemy słuchać. Są na rynku transmitery zasilane z baterii ale są także takie zasilane z gniazda samochodowej zapalniczki. Można więc go w ten sposób podłączać. Do transmitera możesz podłączyć zewnętrzny odtwarzacz MP3 lub pendrive'a.


      Możesz więc siedzieć sobie jako pasażer wygodnie na tylnym siedzeniu i wybierać kawałki których reszta w aucie może posłuchać. Są też transmitery w zestawie z pilotem za pomocą którego można włączać,wyłączać,pauzować przewijać.

      Mając transmiter zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej możesz wygodnie rozszerzyć jego funkcjonalność. Możesz dokupić adapter, w którym go zamontujesz,,a całość włączysz do dowolnego gniazdka 230V więc komfortowo możesz używać go w domu i w samochodzie. Adaptery takie możesz zobaczyć tutaj


       Proste transmitery można kupić w cenie od 20 do 50 złotych, a firmowy od 80 do 150 złotych. Adapter 12V/230V to koszt około 15 złotych. Pendriva lub Mptrójkę większość z Was pewnie ma.

      Jako ciekawostkę podam Ci,że dostępne są również transmitery-odtwarzacze MP4 podłączane do gniazda zapalniczki samochodowej z wewnętrzną pamięcią od 2-4Gb pozwalające na odtwarzanie filmów na ekranie lcd 1,8" ,można do nich również podłączyć inne urządzenie poprzez port mini jack 3,5" jak np mp3, smartfon, notebook, palmtop.

       Można także kupić kompletne zestawy w skład których wchodzą: zaawansowany transmiter,okablowanie,zestaw bloototh ,pilot na kierownicę,uchwyt samochodowy
...jednak to już inna półka cenowa.

 

 

 

Powodzenia

Waldek Zaręba

Myślę,że będziesz zadowolony/a z takiego rozwiązania. Jeśli masz pytania możesz śmiało do mnie pisać na email,postaram się pomóc i odpowiedzieć Ci.

Wyrażam zgodę na publikowanie i rozpowszechnianie artykułu pod warunkiem zachowania jego formy i treści w całości oraz podania źródła pochodzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena