Na rynku pojawia się mnóstwo modeli przenośnych odtwarzaczy mp3. Techniczny laik może dostać zawrotu głowy, tyle jest do przeanalizowania parametrów technicznych, kolorów, rozmiarów, marek... Wybór nie jest jednak aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać.  

Data dodania: 2012-06-14

Wyświetleń: 1561

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do wyboru mamy dwie możliwości: możemy mieć kieszonkowy odtwarzacz mp3 do przeglądania zdjęć i słuchania muzyki albo możemy bawić się, gdzie tylko chcemy, przy głośnej muzyce za pomocą przenośnego odtwarzacza mp3, tak zwanego mini boomboxa. Skupmy się na tej drugiej możliwości.

Muzyka 

Pożyteczne urządzenia o niewielkich rozmiarach i wadze, z wyświetlaczem pozwalają na przeglądanie listy utworów lub zmianę podstawowych parametrów odtwarzacza. Jeśli zależy nam na słuchaniu muzyki oraz praktycznym urządzeniu, które będziemy mogli swobodnie schować do plecaka, torby czy koszyka i wziąć wszędzie tam, gdzie tylko chcemy – na plażę, do parku, na domową imprezę czy piknik, taki odtwarzacz będzie dobrym wyborem.

Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj odtwarzanych plików muzycznych. Podstawowym są oczywiście najpopularniejsze od kilku lat pliki MP3 i odczytują je praktycznie wszystkie modele odtwarzaczy. Oprócz niego obsługiwane są prawie zawsze jeszcze pliki WAV, a także, w zależności od producenta urządzenia, WMA, ASF, OGG, AAC, AIFF.

Zasilanie 

Jeżeli zależy nam na długiej, ciągłej pracy odtwarzacza, powinniśmy zwrócić uwagę na czas pracy na bateriach lub akumulatorach. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie wartość szacunkowa. Najmniejsze odtwarzacze korzystają z wbudowanych lekkich akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Plusem jest to, że zwykle ładujemy je rzadziej niż akumulatory AA czy AAA, takie rozwiązanie ma też jednak swoje wady. Każdy akumulator ma swoją żywotność, a jego wymiana w większości modeli możliwa jest tylko w autoryzowanym serwisie producenta lub nie jest możliwa wcale. Wbudowane akumulatory ładuje się, podłączając urządzenie do komputera lub specjalnie przystosowanej ładowarki sieciowej ze złączem USB, taki system zasilania jest dość wygodny głównie z powodu tego, że nie trzeba ciągle martwić się o wymianę baterii.  

Dodatkowe funkcje 

Obecnie większość odtwarzaczy wyposaża się w radio FM. Warto zwrócić uwagę, na jakich częstotliwościach odbiera odtwarzacz – zazwyczaj jest to od 88-108 FM. Niektóre odtwarzacze mają funkcję RDS, czyli możliwość wyświetlania wiadomości tekstowych nadawanych przez stacje radiowe oraz funkcję bezpośredniego nagrywania audycji radiowych do plików MP3 lub WAV.

Typ pamięci

Większość odtwarzaczy wyposażona jest w port USB. Zaletą tego jest flash jest duża odporność na wstrząsy i zmienne warunki pogodowe, małe zużycie energii oraz niewielka waga odtwarzacza.

 Niewielka jednak część przenośnych odtwarzaczy MP3 ma możliwość odczytu plików muzycznych z kart SD lub MMC. Jest to bardzo przydatna funkcja w przypadku, gdy nie chcemy za każdym razem wyciągać pendriva, karta pamięci SD lub MMC cały czas bez przeszkody może zostać w odtwarzaczu.

Pożyteczne dodatki

Przy zakupie przenośnego odtwarzacza, warto zwrócić uwagę na głośniki oraz na w wzmacniacz dźwięku w postaci subwoofera. ,na rynku bardzo mało przenośnych odtwarzaczy audio wyposażona jest w wbudowany subwoofer. A przecież najważniejszą rzeczą w tego typu sprzęcie jest jakość dźwięku. 2,5 calowy subwoofer o mocy co najmniej 5W zdecydowanie wystarczy, aby rozkręcić dobrą imprezę w domu.

Bardzo miłym dodatkiem do przenośnych odtwarzaczy MP3 jest zdalny pilot. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie potrzeba nam ręcznie zmieniać głośności muzyki czy zmienić utworów, wystarczy wygodnie zasiąść w fotelu i z odległości kilku metrów masz pełną kontrolę nad sprzętem. Świetnie się to sprawdza  w przypadku wakacyjnych wypadów na przykład na plażę.

Ciekawe rozwiązania, czyli gadżet 

Producenci odtwarzaczy prześcigają się w ciekawym designie i gadżeciarskich rozwiązaniach, które mają ułatwić nam obsługę urządzenia, umożliwić jego personalizację oraz zwiększyć funkcjonalność. Wprowadzają coraz wygodniejszą obsługę i sortowanie danych, dzięki temu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie, niezależnie od gustu czy potrzeb. 

Na Allegro pełno jest takich odtwarzaczy, ale tylko niewielka część z nich spełnia oczekiwania klientów. Przy kupnie jednego z nich warto wziąć pod uwagę powyższe informacje -  dadzą Ci one gwarancję saysfakcji i pełne zadowolenie z zakupu odtwarzacza. 

Licencja: Creative Commons