Laptopy wypierają tradycyjne komputery, co jest tego głównym powodem? Decydującą rolę odgrywa w tym wyścigu coraz niższa cena laptopa, która jest porównywalna z ceną tradycyjnego zestawu komputerowego z monitorem. Czym się, zatem kierować wybierając między tradycyjnym zestawem komputerowym a laptopem?

Data dodania: 2009-08-24

Wyświetleń: 3036

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć, jakie potrzeby mamy w tym zakresie i czego oczekujemy od komputera? Czy będziemy na nim pracować tylko w domu czy przewidujemy używanie go poza domem np. w miejscu pracy? Jeżeli komputer będzie używany tylko w domu możemy się zdecydować na zestaw komputerowy z dużym monitorem LCD np. 22 cale. Taki duży monitor bardzo ułatwi nam oglądanie wszelkich multimediów, czyli filmów DVD, gier, programów telewizyjnych, gdy komputer będzie wyposażony w kartę telewizyjną, własnych zdjęć, czy filmików robionych aparatem cyfrowym lub kamerą cyfrową. Przewagę nad laptopem komputer stacjonarny ma także w bardziej pojemnych dyskach twardych, szybszych procesorach, większą ilością pamięci operacyjnej. Komputer stacjonarny jest również znacznie trwalszym urządzeniem niż laptop. Mój komputer stacjonarny kupiony dziesięć lat temu nadal się trzyma i wygląda na to, że jest nie do zdarcia, spalił się tylko monitor, który zamieniłem na 22 calowy LCD i nadal ten komputer mi służy do oglądania telewizji z karty telewizyjnej, filmów DVD, oraz skanowania, drukowania czy słuchania muzyki mp3. Natomiast laptop kupiony cztery lata temu przestał funkcjonować, bo spaliła się płyta główna, a koszty naprawy płyty głównej przekroczyły obecną wartość tego urządzenia, dlatego od pół roku używam nowego laptopa, który pewnie wytrzyma jakieś trzy cztery lata. Reasumując, jeżeli zdecydujemy się na komputer stacjonarny lepiej poszukać, komputera o dobrych parametrach, ponieważ będzie nam służył znacznie dłużej niż laptop.

Teraz o przewadze laptopa nad komputerem stacjonarnym.

Podstawową i najbardziej cenioną zaletą tego urządzenia jest jego mobilność, czyli możemy z niego korzystać w dowolnym miejscu w domu, to że piszę ten tekst na laptopie leżąc sobie rano wygodnie w łóżku nie jest bez znaczenie, bo nie wiem czy chciałoby mi się tyle pisać na stacjonarnym komputerze ile obecnie pisze na laptopie, który mogę wziąć na kolana, położyć na kanapie czy na małym stoliku i w każdych warunkach mogę na nim pracować. Poza tym obecne laptopy są urządzeniami w pełni multimedialnymi, mają doskonałej jakości ekrany LCD, coraz lepsze głośniki, więc oglądanie filmów czy słuchanie muzyki jest równie przyjemne jak na tradycyjnym komputerze, oczywiście oglądając film ekran laptopa musi być znacznie bliżej naszych oczu. Kolejną zaletą laptopa jest możliwość korzystania z mobilnego Internetu, czy z bezprzewodowych sieci wi fi, w sposób również mobilny, nie jesteśmy przywiązani kablami do jednego miejsca, jeżeli mamy sieć bezprzewodowa w domu, możemy w dowolnym miejscu naszego mieszkania korzystać z Internetu.

Czym się kierować przy zakupie laptopa, wiedząc że właściwie większość z nich pochodzi z Chin, a części z Tajwanu, po prostu nie należy się tym przejmować zbytnio, bo nawet najbardziej znane firmy produkują swoje laptopy w tych miejscach. Przy zakupie laptopa należy się przede wszystkim kierować jego ceną im mniejsza tym lepiej, bo niezależnie czy kupimy laptop za pięć tysięcy czy za tysiąc pięćset złotych to i tak może się okazać, że żywotność obu będzie porównywalna. Wiedząc, że laptop kupujemy na trzy, cztery lata używania chyba nie ma sensu przepłacać za jakieś wątpliwe bajery. Ważne żeby nowo zakupiony laptop posiadał aktualny system operacyjny, posiadał odpowiednio pojemny dysk twardy, dobry procesor dwurdzeniowy, odpowiednią ilość pamięci operacyjnej, ewentualnie samodzielną kartę grafiki, dobrej jakości głośniki, bo z tego wyposażenia będziemy codziennie korzystać przy używaniu laptopa. Istotnym czynnikiem jest również gwarancja obecnie standardem jest 24 miesięczna gwarancja przy zakupie nowego laptopa, czy komputera stacjonarnego. Przed zakupem sprawdźmy kilka czy kilkanaście ofert, porównajmy parametry, a także dodatkowe oprogramowanie, które sprzedawcy dołączają w celach promocyjnych, szukajmy wielu ofert i wybierzmy tę, która okaże się najkorzystniejsza pod względem wyposażenia, parametrów laptopa a także ceny.

Więcej artykułów o laptopach na stronie Laptopy

Licencja: Creative Commons
0 Ocena