Gdy zauważymy wyższa temperaturę na obudowie naszego laptopa, powinniśmy jak najszybciej znależć tego przyczynę, zbagatelizowanie przegrzewania laptopa może prowadzić do jego uszkodzenia. Co robić gdy laptop się przegrzewa?

Data dodania: 2009-11-28

Wyświetleń: 4584

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kupiliśmy nowy wspaniały laptop i po pół roku używania okazuje się, że nasz laptop wydziela coraz więcej ciepła, obudowa ze spodu jest coraz bardziej gorąca, a po godzinie używania wręcz nie można laptopa trzymać na kolanach, bo parzy. Co się stało czyżby jakaś awaria chłodzenia w laptopie? Cokolwiek się stało nie wolno tego przegrzewania bagatelizować. Jeżeli mamy laptop na gwarancji koniecznie musimy go oddać do serwisu w celu sprawdzenia przyczyny przegrzewania, jeżeli gwarancja się skończyła możemy sami spróbować wyczyścić laptopa z kurzu, bo niestety zalegający w szczelinach wentylacyjnych kurz jest najczęstszą przyczyną przegrzewania się laptopa. Jak usunąć kurz? Najpierw możemy spróbować szczeliny wentylacyjne przedmuchać od zewnątrz, aby usunąć zewnętrzny kurz. Wystarczy przedmuchać ustami ewentualnie można zakupić sprężone powietrze w pojemniku, który działa na zasadzie dezodorantu, lub odkurzaczem i strumieniem ssącym wyciągnąć kurz lub założyć rurę z drugiej strony i też przedmuchać.

Jeżeli te zewnętrzne sposoby usuwania kurzu nie pomogą. Konieczne będzie odkręcenie obudowy w miejscu gdzie jest wentylator, który ochładza procesor za pomocą płynącego w rurce płynu i nadmiar ciepłego powietrza odprowadza na zewnątrz. Po odkręceniu tej części obudowy, na której powinny się znajdować kratki wentylacyjne zabezpieczone od środka cienką warstwą materiału, należy dokładnie oczyścić z kurzu tą tkaninę na kratkach, dzięki temu zabiegowi wentylator będzie mógł pobierać chłodne powietrze z zewnątrz bez przeszkód. Po oczyszczeniu od środka tej części obudowy możemy się przyjrzeć wentylatorowi, jeżeli widać, że jest zakurzony można go delikatnie pędzelkiem oczyścić z kurzu i przedmuchać, aby usunąć pozostałe drobiny kurzu. Po tych zabiegach nasz laptop nie powinien się przegrzewać a obudowa w miejscu gdzie jest procesor powinna mieć letnią temperaturę, a z kratki wentylacyjnej po przyłożeniu palców powinniśmy czuć ciągły przepływ ciepłego powietrza. Tym sposobem udało nam się przywrócić prawidłową wentylację laptopa, która jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Zbagatelizowanie nawet trochę wyższej temperatury obudowy może prowadzić do uszkodzenia systemu chłodzącego a konsekwencji do trwałego uszkodzenia płyty głównej, dla tego należy, co jakiś czas sprawdzać od spodu czy nasz laptop się nie przegrzewa i interweniować od razu, gdy takie objawy wyższej temperatury zauważymy.

Laptopy posiadają oczywiście pewne zabezpieczenia przed wysoka temperaturą i potrafią się same wyłączyć, gdy temperatura wewnątrz jest zbyt wysoka, ale takie samoczynne wyłączenie się laptopa może prowadzić nie tylko do utraty nie zapisanych danych, ale również spowodować błędy w systemie operacyjnym, które będą powodowały niestabilną pracę laptopa. Więcej artykułów związanych z użytkowaniem komputerów na stronie www.laptops-leonardo.blogspot.com

Licencja: Creative Commons
3 Ocena