Spamerzy bardzo często "przeglądają" strony WWW w poszukiwaniu adresów emailowych. Oczywiście „ręczne czytanie” strony jest bardzo niewygodne i pracochłonne. Dlatego spamerzy piszą specjalne programy, które korzystając z wyszukiwarek internetowych, przeglądają strony WWW szukając charakterystycznych ciągów znaków.

Data dodania: 2007-04-14

Wyświetleń: 7056

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli taki program znajdzie na stronie internetowej znak @, a tuż za nim będzie kilkanaście liter (bez spacji i znaków specjalnych) a później kropka i 2-3 litery, a przed małpą będzie kilka liter - to z dużym prawdopodobieństwem ów charakterystyczny ciąg znaków będzie adresem email. Ów ciąg znaków zostanie zapisany w bazie danych a program dalej będzie przeglądał stronę w poszukiwaniu innych adresów. Pewnie teraz zastanawiasz się nad tym, czy warto podać na swojej stronie adres email. Odpowiedź brzmi: warto! Jednak trzeba zachować kilka zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze, jeśli z kimś dyskutujesz na forum dyskusyjnym to nie podawaj adresu w formie [email protected]. Dużo lepszym rozwiązaniem jest "zakodowanie" adresu np. email małpka serwer kropka pl albo: [email protected]. Dzięki temu program spammera nie wykryje twojego adresu:-). Wiem, że to jest niewygodne, ale warto się poświęcić. Sam czasami z lenistwa nie kodowałem adresu email po jakimś czasie otrzymywałem reklamy Viagry :-(.

Niestety na stronie internetowej (szczególnie biznesowej) niezbyt dobrze, w dziale kontakt, wyglądają adresy email w stylu: email małpka serwer kropka pl. Można zapisać adres email tak, aby widoczny był normalny email i gdy kliknie się w niego to włączy się domyślny program pocztowy z wpisanym adresem email a program spamera nie wykryje go. Jak to jest możliwe? Otóż spamerzy piszą bardzo proste programy, które jedynie wyszukują charakterystycznych ciągów znaków wyglądających jak adres email, natomiast rzadko im się udaje wyłowić "zakodowany" adres email. Jak zakodować taki adres email? Wystarczy wygenerować odpowiedni kod JavaScriptu, który bez problemu zinterpretuje przeglądarka internetowa a program spamera pominie go, uważając za bezwartościową informację. Prosty program, który generuje odpowiednią wstawkę możesz pobrać ze strony: http://www.jelcyn.com/win/anty

Wiem, być może nie zawsze chce Ci się uruchomić program i wygenerować wstawkę. Ja też czasami z lenistwa wpisałem nie zakodowany adres email a później żałowałem, że przychodzą do mnie nie zamówione wiadomości reklamowe. Dlatego musisz przezwyciężyć lenistwo! Dzisiaj zaoszczędzisz 10 minut a od jutra będziesz codziennie tracił 2 minuty na kasowanie spamu!

Jeśli prowadzisz własny serwis ogłoszeniowy (lub jakikolwiek inny, w którym podane są adresy email do wielu osób) to OBOWIĄZKOWO zadbaj o ich kodowanie!

Licencja: Creative Commons
1 Ocena