Stojąc przed decyzją zakupu sprzętu komputerowego często zadajemy sobie pytanie - co jest lepsze - komputer stacjonarny czy laptop? Wiele osób ma ogromny dylemat i nie wie, czy postawić na sprzęt mobilny czy sprzęt z możliwością tworzenia dowolnej jego konfiguracji.

Data dodania: 2013-11-06

Wyświetleń: 1317

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najbardziej kłopotliwe jest to, że nie można jednoznacznie stwierdzić, który z komputerów jest lepszy i dać uniwersalnej rady wszystkim niezdecydowanym. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie posiada tyle samo plusów, jak i minusów, tyle samo zwolenników, co i przeciwników.

Minęły już czasy, kiedy laptopy kupowane były jedynie przez biznesmenów (aby ci mogli pracować nawet w podróży), a komputery stacjonarne głównie przez graczy (by można było łatwo je unowocześnić i w każdej chwili móc wymienić na przykład kartę graficzną na lepszą). Dziś wybierając sprzęt komputerowy sugerujemy się najczęściej własnym stylem życia, jednak… warto znać najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma opcjami, a zatem… komputer stacjonarny vs laptop.

  • Pierwsza zasadnicza cecha w przypadku komputera stacjonarnego dotyczy łatwości dostosowania go do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Jest tu w zasadzie pełna elastyczność, czego nie ma mamy przy kupnie laptopa. Wybierając komputer stacjonarny mamy wpływ dosłownie na wszystko - począwszy od kształtu i koloru obudowy, poprzez jej zawartość, na monitorze kończąc. Nie musimy iść na kompromis i wybierać między lepszym procesorem, a matrycą jak to bywa niekiedy w przypadku laptopa. W mobilnej wersji komputera jest oczywiście wiele konfiguracji, ale nie zmienia to faktu, że znalezienie modelu, który posiada wszystko, czego akurat oczekujemy, jest dość trudne i również dość kosztowne.
  • Kolejna różnica dotyczy możliwości rozbudowy. W przypadku komputera stacjonarnego jedynymi ograniczeniami będą oferty sklepów i nasz budżet. Możemy tak naprawdę każdy element zestawu wymienić na inny, lepszy, nowszy, dzięki czemu nie tylko przedłużymy żywotność naszego komputera, ale zafundujemy mu niemalże drugie życie. Właściciele laptopów natomiast w kwestii rozbudowy mają niestety sporo większe ograniczenia. W sprzęcie tym bowiem możemy wymienić, co prawda, niektóre części, ale jest to przedsięwzięcie – delikatnie mówiąc – dyskusyjne, bo trudniejsze i nieopłacalne.
  • Następna zasadnicza i najbardziej decydująca o wyborze różnica dotyczy samej mobilności sprzętu i wygody jego użytkowania. Tu - bez dwóch zdań - wygrywa laptop. Po pierwsze dlatego, że możemy go wszędzie ze sobą w łatwy sposób zabrać, pracować na nim w dowolnym miejscu, pozycji (np. trzymając go na kolanach w łóżku lub pociągu), a także po naładowaniu baterii kilka godzin bez dostępu do elektryczności.
  • A jak to wygląda z interfejsami i łącznością? Laptop zdecydowanie przoduje w łączności bezprzewodowej. Moduły WiFi i Bluetooth są montowane w nich w standardzie. Mnóstwo notebooków pozwala na strumieniowanie multimediów HD bez konieczności podłączania kabla. Natomiast kiepsko wypadają pod względem liczby i różnorodności interfejsów. W przypadku komputera stacjonarnego, sytuacja jest odwrotna. Tak więc należy zadać sobie pytanie - na czym bardziej nam zależy.
  • Laptop i komputer stacjonarny różnią się również energooszczędnością. Mniejsze rachunki zapłacimy korzystając z laptopa. Przeciętny zasilacz laptopa ma moc nie większa niż 90-120 W, a do tego przez większość czasu wykorzystywany jest tylko niewielki ułamek całkowitej mocy zasilacza. Zestaw stacjonarny, nawet taki niezbyt intensywnie eksploatowany, pobiera kilkukrotnie więcej energii.

Wybór między laptopem a komputerem stacjonarnym z pewnością nie jest łatwy i wymaga poważnego zastanowienia. Laptop przyda nam się wtedy, gdy często pracujemy w terenie, nie mamy miejsca w mieszkaniu na komputer stacjonarny, stawiamy na mobilność oraz energooszczędność i nie zależy nam na rozbudowie i unowocześnianiu sprzętu. Komputer stacjonarny natomiast szybciej wybiorą osoby, które lubią pracować w domu, przy własnym wygodnym biurku, mają sporo miejsca na cały zestaw, chcą same złożyć sprzęt, by dostosować go do własnych potrzeb pod każdym względem, no i biorą pod uwagę możliwość rozbudowy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena