Dla tych, którzy planują urlop z nieodłącznym laptopem prezentujemy kilka wskazówek jak zadbać o jego, a przy okazji i nasze, bezpieczeństwo podczas podróży.
Przed wyjazdem
Ponieważ w czasie urlopu przyjdzie nam korzystać z dostępu do Internetu w różnych miejscach, lepiej upewnić się, czy nasze oprogramowanie zabezpieczające działa i jest aktualne. Jako niezbędne minimum, komputer powinien posiadać program antywirusowy i oprogramowanie anty-spyware oraz zaporę ogniową (firewall). Jednak sama instalacja programu nie wystarczy – aby odpowiednio chronił nasz komputer, należy go regularnie aktualizować.
Również nie zaszkodzi pomyśleć o zainstalowaniu programu, który pomoże zlokalizować nasz komputer w przypadku kradzieży. W momencie kiedy złodziej podłączy laptopa do Sieci, zainstalowany program połączy się z serwerem centralnym i pozwoli na określenie lokalizacji geograficznej naszego notebooka.
W podróży
Elektronika laptopa jest niezwykle podatna na wstrząsy i uderzenia, do jakich może dojść w czasie podróży, dobrze więc wyposażyć swój sprzęt w odpowiednią torbę. Należy zwrócić uwagę z jakiego tworzywa jest zrobiona i na ile gruba jest warstwa ochronna oraz czy rączka i pasek są wystarczająco wytrzymałe. Dobrze też, aby spód był wykonany z twardego tworzywa. Torby wykonane z wodoodpornego materiału są odpowiednie do wszystkich warunków pogodowych. Przydatne są również dodatkowe paski w środku torby umożliwiające przypięcie laptopa; niektóre są nawet tak szerokie, że zasłaniają cały komputer, co może zwiększyć jego bezpieczeństwo. Oprócz samej torby warto zwrócić uwagę w jakich warunkach transportujemy sprzęt i nie tracić go z oczu w czasie wypakowywania bagaży.
W miejscach publicznych
Hot spoty to jeden z bardziej popularnych sposobów korzystania z Internetu w czasie urlopu. Lepiej jednak nie narażać bezpieczeństwa swojego komputera, korzystając z przypadkowych sieci WiFi. Najlepsze są np. te udostępniane przez właścicieli danego lokalu. Wówczas jako klient otrzymujemy hasło i login, które umożliwiają skorzystanie z sieci (lepiej zabezpieczonej). W miejscach publicznych lepiej jednak nie logować się na konta, które zawierają nasze dane personalne lub inne poufne informacje. Dlatego np. przelewy elektroniczne lepiej zrealizować przed wyjazdem lub po powrocie do domu.
Dobrze też zwracać uwagę na to, kto siedzi w pobliżu i czy nie zerka na ekran naszego monitora. W miejscach publicznych lepiej pracować na koncie użytkownika, a nie administratora systemu. Trzeba wtedy skonfigurować system operacyjny w taki sposób, aby ograniczyć nieuprawnionym osobom dostęp do najważniejszych plików i folderów zgromadzonych na dysku twardym.
Osobom odważnym, które nie boją się zostawić na chwilę laptopa na stoliku i pójść do baru, aby zamówić kolejny sok, polecamy zakup specjalnej linki do laptopa, dzięki której możemy go przypiąć; niektóre tego typu zabezpieczenia są dodatkowo wyposażone w funkcje alarmu.
Na plaży, w lesie…
Wystarczy chwila nieuwagi, aby wylać na laptopa napój, wybrudzić go resztkami jedzenia albo włożyć do torby, w której w wyniku całego dnia spędzonego na plaży mogło nagromadzić się trochę piasku. W przypadku zalania nasza reakcja powinna być natychmiastowa: należy wyłączyć zasilanie (jeśli z niego korzystamy), wyciągnąć baterię i odwrócić laptop do góry nogami, aby wysechł. Można też, jeśli oczywiście posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, go rozkręcić i wymyć wodą destylowaną jeśli napój zostawił lepkie ślady. Do czyszczenia laptopa z różnych zabrudzeń przydadzą się pianki bądź wilgotne chusteczki do monitorów lub powietrze w sprayu. Jeśli jednak domowe sposoby zawiodą, lepiej odwiedzić serwis komputerowy.
Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych porad w czasie wakacyjnego odpoczynku albo stosujecie własne, równie sprawdzone sposoby. Ważne, aby każdy wyjazd pozostawiał tylko dobre wspomnienia.