„Security Awareness” to właśnie „świadomość bezpieczeństwa”. Jest ona bardzo ważnym elementem odpowiedniej edukacji dotyczącej bezpiecznego korzystania z komputera i cechą, która powinna charakteryzować każdego użytkownika.

Data dodania: 2011-11-03

Wyświetleń: 1699

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakupy w Internecie

Jak często zastanawiamy się z kim rozmawiamy, np. robiąc interesy w świecie online? Ponieważ nie możemy wtedy spojrzeć naszemu rozmówcy w oczy bądź też stwierdzić czy podczas rozmowy zachowuje się nerwowo, podszycie się pod inną osobę czy instytucję jest bardzo proste, co często wykorzystują internetowi oszuści – scammerzy. Jeżeli myślimy o zakupach internetowych lub wykonaniu jakieś innej operacji finansowej, poświęćmy wcześniej trochę czasu na wstępne sprawdzenie miejsca zakupów. Oto parę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

- jeżeli będą to Twoje pierwsze zakupy za pośrednictwem danej witryny internetowej, odszukaj numer telefonu sprzedawcy i zadzwoń do niego. Dzięki temu upewnisz się czy będziesz mógł się z nim skontaktować w razie potrzeby. Jeżeli nie będziesz mógł odnaleźć numeru telefonu, zdecydowanie poszukaj innego miejsca na zrobienie zakupów.

- wpisz nazwę witryny do wyszukiwarki internetowej – jeżeli odnajdziesz w wynikach wyszukiwania niepochlebne opinie, może będzie lepiej jak poszukasz innego sprzedawcy.

- warto używać wbudowanych mechanizmów w najnowszych przeglądarkach internetowych http://www.securityawareness.pl/test-bezpieczenstwa-przegladarek lub dodatkowego oprogramowania, które ocenia witryny internetowe pod kątem potencjalnych zagrożeń (informacje od ekspertów i innych użytkowników) takich jak phishing lub dystrybucja wrogiego oprogramowania. Można również skorzystać z narzędzi internetowych np. http://safeweb.norton.com/about, gdzie wpisując w pole is this site safe? i adres URL, np. www.compendium.pl, otrzymujemy raport o danej witrynie.

Współdzielenie plików

Kolejną kwestią związaną ze świadomością korzystania z Sieci jest współdzielenie plików. Codziennie miliony użytkowników komputerów udostępnia pliki online. Wymiana plików umożliwia ludziom dostęp do wielu informacji, w tym muzyki, gier i innego oprogramowania. W szczególności taką funkcję uzyskujemy poprzez instalację dodatkowego oprogramowania, które podłącza nasz komputer do nieformalnej sieci stworzonej przez pozostałe komputery wykorzystujące to samo oprogramowanie np. KaZaA, BitTorrent. W tym samym czasie nawet miliony użytkowników może być ze sobą połączonych. Często tego typu oprogramowanie jest darmowe i łatwo dostępne.

Ale należy mieć świadomość, że wymiana plików niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jeżeli nie zadbamy o prawidłowe ustawienia, możemy w ten sposób nie tylko umożliwić dostęp do plików, które chcemy współdzielić, ale również do innych zasobów znajdujących się na naszym dysku twardym, jak np. deklaracja podatkowa, wiadomości e-mail, dokumentacja medyczna, zdjęcia lub inne prywatne dokumenty.

Dodatkowo korzystając z tego typu usług, często nieświadomie, narażamy się na pobranie złośliwego oprogramowanie lub treści pornograficznych, gdyż np. są oznaczone jako coś zupełnie innego. Należy również mieć na uwadze, że w ten sposób możemy wejść w posiadanie materiałów chronionych prawem autorskim, a to oznacza, że możemy złamać prawo. Jeśli jednak ostatecznie, mimo tych zagrożeń, zdecydujemy się na używanie oprogramowania do współdzielenia plików, to pamiętajmy, aby zapoznać się z umową licencyjną dotyczącą używania tego oprogramowania i rodzajem ryzyka,  z którego powinniśmy sobie zdawać sprawę, a o którym wspomniana licencja nas informuje.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena