Często gdy zlecam firmie tłumaczenie tekstu, jestem proszony o określenie liczby znaków w dokumencie który mam wysłać do firmy. Początkowo nie wiedziałem jak policzyć znaki w dokumencie i liczbę wyrazów i co mają oznaczać terminy: znaki (ze spacjami), znaki (bez spacji).

Data dodania: 2009-11-15

Wyświetleń: 37504

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Okazało się to dziecinnie proste i banalne. Nawet największy laik komputerowy poradzi sobie z tym zadaniem. Poniżej opis jak krok po kroku postępować by obliczyć liczbę znaków.  Schemat postępowania jest podobny w dokumencie MS Word jak i bezpłatnym Open Office Writer. Do dzieła!

Microsoft Word:


1. Otwieramy pusty dokument MS Word
2. Kopiujemy i wklejamy do nowego dokumentu tekst który chcemy przetłumaczyć
3. W lewym dolnym rogu klikamy na "Wyrazy" (na obrazku podkreślone na czerwono)
4. Zobaczymy okienko "Statystyka wyrazów", gdzie szczegółowo mamy podane takie informacje jak: liczba wyrazów, liczba znaków ze spacjami i bez spacji, liczba akapitów, wierszy.


Najczęstszą formą rozliczeń z jaką się spotkałem u profesjonalnych tłumaczy to liczba znaków ze spacjami (na obrazku liczba podkreślona na czerwono).


Open Office Writer:


1. W górnym menu klikamy na „Narzędzia", a następnie opcję „Policz słowa"
2. Open Office podaje nam szczegółowe statystyki.
Podane przykłady mają zastosowanie dla Microsoft Office 2007 oraz najnowszego pakietu biurowego Open Office, jednakże w starszych wersjach również istnieje możliwość określenia liczby znaków i robi się to analogicznie postępując według kroków opisanych powyżej.


Należy jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. W dokumencie Microsoft Word jest opcja: „Dołącz pola tekstowe, przypisy dolne i końcowe". Jeśli nie chcemy aby program zliczał tekst i znaki znajdujące się w przypisach i polach tekstowych (np. opisy pod obrazkami, wykresami) należy tę opcję odznaczyć.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena