Zapisywanie ręczne na papierze jest wolniejsze, ale usprawnia nasze myślenie – tak uważa prof. Virginia Berninger z University of Washington, zajmująca się psychologią edukacji. Poza tym pisząc na papierze lepiej zapamiętujemy informacje. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej czynności?

Data dodania: 2016-12-18

Wyświetleń: 1366

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego pisanie ręczne na papierze jest lepsze niż pisanie na klawiaturze?

Dlaczego warto zapisywać odręcznie?
Niektórzy myśleli, że w XXI wieku odręczne pisanie zostanie zastapione szybkim pisaniem na klawiaturze. Naukowcy zaś twierdzą, że doskonałym treningiem dla naszego mózgu jest np. nauka kaligrafii. Poza tym klawiatura wręcz nudzi nasze mózgi, a laptop nawet „wyłącza” mózg. Dobrą gimnastyką dla umysłu jest raczej pisanie ręczne z użyciem papieru.

Aktywność mózgu a pisanie
Pisanie ręczne np. w notatniku pobudza różne obszary naszego mózgu. Poprawia się:

  • orientacja przestrzenna,
  • koncentracja,
  • usprawnia się proces uczenia się i opracowywania danych.

Poprawia się także umiejętność rozwiązywania problemów. Pisanie odręczne to bowiem skomplikowany preces umysłowy.  Wymaga sprawnej analizy słuchowej tego, co chcemy zapisać. Konieczne jest także wykonanie sekwencji ruchów ręki pod kontrolą wzroku oraz połączenia w całość.

Szybsze zapamiętywanie

Sprawniej i szybciej zapamiętujemy informacje. Dlaczego? Dlatego, że pisząc ręcznie jesteśmy zmuszeni do bieżacego analizowania, tego co słyszymy i zapisywania najistotniejszych informacji. Badania przprowadzone przez naukowców z Indiana University potwierdziły, że ręczne pisanie ćwiczy następujące umiejętności myślenia:

  • przyczynowo – skutkowego,
  • abstrakcyjnego,
  • symbolicznego.

Badania psychologów dowodzą, że im sprawniej notujemy z wykorzystaniem laptopa, tym mniej angażujemy do tego mózg i tym płytsze jest przetwarzanie danych, które zapisujemy w ten sposób. Pokazują to badania Pam A. Mueller z Uniwersytetu Princeton i Daniela M. Oppenheimera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Mózg lubi pisać

Jeśli będziesz pisał ręcznie notatki, listy, artykuły, informacje...  Twój mózg będzie sprawniejszy, ponieważ otrzyma dawkę takiej aktywności, której potrzebuje. Tak gimnastyka umysłu poprzez pisanie z pewnością dobrze mu zrobi. Poza tym wyćwiczymy w sobie umiejętność skupiania uwagi na jednym zadaniu, co jest istotne nie tylko podczas nauki.

Czy pobudzisz swój umysł do aktywnej pracy, pisząc ręcznie np. na kartce papieru lub w notatniku?


Źródło: Woźniak O. „Laptop wyłącza mózg, czyli co tracimy, porzucając ręczne pisanie”, Gazeta Wyborcza, sierpień 2014
Fot. px
 

Licencja: Creative Commons