W internecie można znaleźć mnóstwo zapytań o darmowe oprogramowanie. Największą ich część stanowią poszukiwania darmowych programów antywirusowych. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto z takich programów korzystać ? Czy prawidłowo zabezpieczą one nasz komputerów, a co za tym idzie nasze cenne dane ?

Data dodania: 2010-05-20

Wyświetleń: 5501

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W internecie można znaleźć mnóstwo zapytań o darmowe oprogramowanie. Największą ich część stanowią poszukiwania darmowych programów antywirusowych. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto z takich programów korzystać ? Czy prawidłowo zabezpieczą one nasz komputerów, a co za tym idzie nasze cenne dane ?


Na początek przypomnijmy sobie małe co nieco o wirusach i programach je zwalczających.


Oprogramowanie antywirusowe odpowiada za bieżący monitoring wszystkich plików otwieranych przez użytkownika. Nie ma znaczenia czy są to pliki, które przyszły pocztą elektroniczną, zostały przyniesione na pamięci przenośnej USB, przy zostały ściągnięte z internetu. Każdorazowo program antywirusowy powinien przeskanować taki plik w momencie zapisywania go na dysku twardym komputera lub w momencie otwierania załącznika w poczcie elektronicznej. Jest to tzw: skanowanie w czasie rzeczywistym.


Aby taka usługa działała poprawnie program musi być zainstalowany w systemie operacyjnym komputera i musi się uruchamiać wraz z systemem operacyjnym. Istnieje dużo programów skanujących pliki online wprost z internetu. Niestety są one pomocne już po fakcie, czyli w momencie kiedy komputer jest już zarażony. Poza tym potrafią usuwać tylko wirusy w plikach, które już znajdują się na dysku twardym. Takie programy nie poradzą sobie z wirusami, które wtargnęły do pamięci operacyjnej komputera i rezydują sobie w niej uruchamiane przy każdym starcie komputera. Wyleczenie wirusa w pliku, a pozostawienie go w pamięci komputera spowoduje ponowną infekcję plików ... i tak w kółko.
Infekcja, której nie da się wyleczyć za pomocą skanera online potrzebuje silniejszego środka, czyli pełnego programu antywirusowego.


Istnieje wiele dobrych i bardzo dobrych programów antywirusowych, za które trzeba płacić. Są też tacy producenci oprogramowania antywirusowego, którzy reklamując swoje płatne programy wydają wersję o słabszej funkcjonalności. Musimy sobie zdać sprawę, że dostajemy produkt słabszy, ograniczony i wydany w celu przekonania klienta, że potrzebuje czegoś więcej.
Przedstawiam dwa rozwiązania najczęściej spotykane.
Wnioski z ich działania pozostawiam na koniec artykułu.


Pierwszą propozycją darmowego programu jest avast! 4 Home Edition FREE
Program można pobrać na stronie producenta:
http://www.avast.com/pl-pl/free-antivirus-download
Ograniczeniami tego programu jest to, iż:
a) może on być wykorzystywany tylko do niekomercyjnego użytku domowego
b) za darmo bez rejestracji będzie działał tylko przez 60 dni. Po tym czasie należy go zarejestrować. Po rejestracji otrzymasz e-mailem klucz licencyjny, który pozostanie ważny przez rok. Proces rejestracji jest bardzo łatwy i zajmie Ci tylko kilka chwil. Można go dokonać na stronie producenta pod adresem:
http://www.avast.com/pol/home-registration.php

Drugą propozycją darmowego programu jest AVG Anti-Virus 9.0 Free Edition
Program można pobrać na stronie producenta:
http://free.avg.com/pl-pl/pobierz-darmowy-antywirus
Ograniczenia tego programu są podobne jak programu AVAST, a do tego wersja darmowa nie posiada:
a) Ochrony sieci www
b) Ochorny przed rootkitami
c) Kilku innych ważnych elementów ochrony, które możemy mieć w wersji płatnej.

W obu przypadkach należy dbać o to aby program miał możliwość częstej aktualizacji szczepionek antywirusowych. W tym celu należy pozostawiać komputer podłączony do internetu wystarczająco długi czas (zwykle wystarcza kilka minut), aby program zdążył połączyć się z serwerem producenta.

Czy warto?

Moja rada jest następująca: jeśli używamy internetu z rozwagą i świadomie, darmowy program antywirusowy będzie wystarczający. Natomiast jeśli internetu używa na przykład nasze dziecko, które nie jest do końca świadome wszystkich zagrożeń płynących z sieci i nie umie na nie odpowiednio zareagować to darmowa wersja nie jest wystarczająca. Należy wtedy zastosować wersję o pełnej funkcjonalności, która posiada chociażby ochronę sieci www, a nie tylko sam program usuwający wirusy.

Licencja: Creative Commons