Pan Kowalski staje przed trudnym wyborem, chce kupić laptopa, a dzieci i żona chcą tablet. Dylemat przed którym staje wiele osób, co wybrać, co spełni oczekiwania całej rodziny.

Data dodania: 2015-07-01

Wyświetleń: 1674

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Markety ze sprzętem elektronicznym wyrastają w naszych miastach jak grzyby po deszczu, reklamy sklepów internetowych stają się zmorą podczas przeglądania sieci. Polityka cenowa prowadzona przez sprzedawców popularnej elektroniki ma jak najskuteczniej przyciągnąć ewentualnego nabywcę, a ilość sprzętu dostępnego na rynku także może przyprawić o ból głowy utrudniając podjęcie decyzji co do nabycia określonego produktu.

Załóżmy, że Pan Kowalski pragnie kupić laptopa dla siebie i swojej rodziny. Dzieci krzyczą, że chcą tablet, lubią grać, żona oglądać filmy, a nasz Pan Kowalski chce od czasu do czasu poczytać coś ciekawego w internecie czy popracować. Sam nie wie na co ma się zdecydować. Wybiera się więc w pewne, powiedzmy sobotnie, przedpołudnie wraz z rodziną do najbliższego sklepu, przekracza próg, staje przed półkami i ogarnia go zdumienie. Obecnie potencjalny użytkownik, który chce nabyć komputer czy tablet, nie ma na co narzekać. Ilość sprzętu komputerowego, zarówno mobilnego jak i stacjonarnego, jest ogromna, a potencjalnego klienta ogranicza jedynie dostępność środków.

Najważniejsze jest pytanie jaki sprzęt spełni wszystkie założone wymagania. Pan Kowalski, zanim podejmie ostateczną decyzję o zakupie konkretnego urządzenia, powinien zadać sobie pytanie czego potrzebuje, do czego to urządzenie będzie wykorzystywane i sam lub przy fachowej pomocy sprzedawcy, określić jakim typem użytkownika będzie wraz z rodziną i jaki sprzęt będzie dla nich najlepszy.

Jeśli w grę wchodzi tylko laptop i tablet trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że stworzone zostały do zupełnie innych zadań, dla innych grup użytkowników, a jedyne co je łączy to mobilność. Klasyczny laptop, niezależnie od wielkości ekranu 13 czy 15 cali, oferuje użytkownikowi stosunkowo duże możliwości, mimo że jest to nadal rozwiązanie kompromisowe pomiędzy urządzeniem przenośnym a komputerem stacjonarnym. Jeśli nasz Pan Kowalski myśli o jakiejkolwiek poważniejszej pracy powinien docenić zalety komputera takie jak większy ekran, często pełnowymiarowa klawiatura, duża ilość portów takich jak np. USB, które umożliwiają podłączenie wielu urządzeń zewnętrznych np. drukarki czy skanera. Laptop posiada mocniejszą konstrukcję, co istotnie wpływa na jego większą wytrzymałość na uszkodzenia. Istnieje także możliwość pewnej rozbudowy, zwiększenia pamięci RAM czy pojemności dysku twardego. Jednak decydując się na ten typ sprzętu, musimy się liczyć również z pewnymi ograniczeniami, takimi jak większy rozmiar czy waga. Często niebagatelne znaczenie ma także zainstalowane oprogramowanie, czas uruchamiania się komputera i długość pracy na baterii. Jednak w tym przypadku, skoro miałoby to być urządzenie pracujące w domu to kwestia baterii jest drugorzędna, gdyż często laptopy stoją na naszych biurkach na stałe podłączone do zasilacza.

Pan Kowalski obejrzał już komputery, zasięgnął fachowej pomocy sprzedawcy i skierował się ku półkom z tabletami. Ilość oferowanych modeli, ich możliwości, rodzaje systemów operacyjnych, wszystko to również może utrudnić potencjalnemu nabywcy decyzję odnośnie zakupu. Tu też istotne jest pytanie czy jest to sprzęt wystarczający dla potrzeb naszego Klienta. Niestety w przypadku tabletów ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jak i sprecyzować ich docelową grupę użytkowników. Dostępne są modele od najprostszych, niewiele większych od smartfonów, do takich w pełni profesjonalnych, z wydajnymi procesorami, dużymi wyświetlaczami, kosztujących tysiące złotych i używanych np. w procesach projektowania inżynierskiego. Jednak mimo tych często wyśrubowanych parametrów tablet nie będzie nigdy w stanie konkurować z laptopem. Mniejszy ekran, brak normalnej klawiatury, utrudniona lub wręcz niemożliwa rozbudowa, ograniczona pamięć, wszystko to sprawia, że najczęściej jest to urządzenie trochę większe od telefonu, które daje większą wygodę przy przeglądaniu internetu czy czytaniu e-booków. Największą zaletą tabletu jest jego mobilność, właśnie dzięki jego kompaktowym rozmiarom i niewielkiej masie. Urządzenia z wbudowanymi modemami 3G, 4G czy LTE dają także możliwość dostępu do internetu praktycznie w każdym miejscu w którym się znajdujemy. Ważna jest także łatwa synchronizacja z innymi urządzeniami mobilnymi, a czas pracy na baterii jest również o wiele dłuższy niż w laptopie.

Jednak patrząc na możliwości tabletów, ich wady oraz zalety, najlepszym i bardziej uniwersalnym urządzeniem dla Pana Kowalskiego wydaje się laptop i to w praktycznie każdym zastosowaniu. Klawiatura, większy wyświetlacz, możliwości rozbudowy, większa ilość dostępnego oprogramowania, wszystko to sprawia, że bardziej nadaje się do wykorzystania dla całej rodziny. Z kolei tablet ze swoją niewątpliwą mobilnością lepiej sprawdzi się w podróży gdy wyjeżdżając np. na wakacje chcemy mieć stały dostęp do internetu, e-booków czy gier dla dzieci. Będzie doskonały jako urządzenie uzupełniające domowy komputer, kiedy ograniczenia ekranu smartfona sprawiają że praca na nim jest dla nas niewygodna. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena