Dobry szampon przeciwłupieżowy to podstawa. Do tego zachowanie właściwej higieny, odpowiednia dieta i kilka sprawdzonych domowych sposobów, które stosowały jeszcze nasze babcie. Potem już tylko profilaktyka i mamy spokój. Ale po kolei!

Data dodania: 2015-02-03

Wyświetleń: 3116

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd się w ogóle bierze łupież?

Łupież jest efektem nadmiernej aktywności grzybów bytujących na powierzchni skóry głowy każdego człowieka. Pityrosporum ovale, bo o nich mowa, to mikroskopijne organizmy, które nie sprawiają nam większych kłopotów, dopóki nie stworzymy im do tego odpowiednich warunków. Jeśli takowe zaistnieją, drożdżaki namnażają się i wtedy zaczynamy mieć problem. W zależności od właściwości naszej skóry, borykamy się z łupieżem tłustym bądź suchym.

Tak zwany łupież tłusty, najczęściej w postaci żółtych odrywających się płatów skóry, pojawia się, gdy na skutek łojotoku na skórze głowy nadmiernie wzrasta liczba wspomnianych grzybów. Zwiększone ilości odchodów tych drobnoustrojów sprawiają z kolei, że skóra jest drażniona i rozwija się stan zapalny. Charakterystyczne objawy to zaczerwienienie i swędzenie skóry. Potem dochodzi do łuszczenia się naskórka. Żółtawe płatki, które najpierw dość mocno przylegają do skóry głowy, odrywają się…

Łupież suchy, dla odmiany, dotyka osoby, które nie mają łojotoku, ale mają za to bardzo wrażliwą skórę. W tym przypadku do jej podrażnienia dochodzi nawet wtedy, gdy liczebność pityrosporum ovale wzrasta tylko trochę. Pojawienie się na skórze głowy srebrnych suchych płatków to efekt tego właśnie podrażnienia, ewentualnie źle dobranych kosmetyków, które także mogą doprowadzać do nadmiernego złuszczania się naskórka.

Jak działa szampon przeciwłupieżowy?

W aptekach i drogeriach znajdziemy duży wybór tego typu produktów. Obecne dziś na rynku szampony przeciwłupieżowe są skuteczne i działają – w większości przypadków – wielopoziomowo. Oznacza to, że nie tylko efektywnie likwidują one łupież, ale także pielęgnują skórę głowy i zapobiegają jednocześnie nawrotom problemu.

Dobry szampon przeciwłupieżowy…

  • likwiduje przyczynę, a nie objawy łupieżu, czyli reguluje liczbę drożdżaków bytujących na skórze głowy;
  • zawiera w swoim składzie substancje przeciwgrzybiczne, które gwarantują szybkie i długotrwałe rezultaty, jak na przykład ketokonazol;
  • ma właściwości przeciwzapalne, nawilża skórę głowy i łagodzi podrażnienia, minimalizując jednocześnie uczucie swędzenia, co jest możliwe między innymi dzięki wyciągowi z aloesu, który powinien zawierać dobry szampon przeciwłupiezowy;
  • działa profilaktycznie, „uspojajając” nieco skórę panthenolem, alantoiną, gliceryną;
  • delikatnie i skutecznie myje, nie uczulając (dzięki minimalnej ilości substancji zapachowych czy konserwujących;
  • jest dostosowany do indywidualnych właściwości skóry (suchej lub łojotokowej), by regulować wydzielanie sebum;
  • ma odczyn pH 5,5.

A inne sposoby na łupież?

Warto pamiętać, że odpowiedzialne za łupież drożdżaki nie lubią słońca, gdyż promienie UV mają działanie przeciwzapalne. Dobrze jest zatem, gdy borykamy się z łupieżem, nie unikać zbytnio słońca. To, czego należy natomiast unikać, to na pewno ciepło w połączeniu z wilgotnością, bo to idealne warunki dla rozwoju grzybów.

Spośród domowych sposobów na łupież, najczęściej poleca się płukanki. Dobrze działa olejek herbaciany w połączeniu z lnianym i odrobiną soku z cytryny, a także napar z tymianku, który ma właściwości grzybobójcze.

Poza płukankami, można stosować również kompresy. Ciepła oliwa z oliwek na przykład daje bardzo dobre efekty łagodzące objawy łupieżu, jeśli raz lub dwa razy w tygodniu zapewnimy skórze głowy taki okład na około 20 minut.

Nie można zapominać oczywiście o zachowaniu właściwej higieny. Regularne mycie głowy i stosowanie dobrze dobranych kosmetyków, to już połowa sukcesu w walce z łupieżem, jak i w działaniach profilaktycznych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena