Składając sobie obietnicę o rychłym rozpoczęciu nauki jakiegoś sportu zimowego, często wahamy się pomiędzy nartami a snowboardem, analizując wszelkie możliwe argumenty za i przeciw. Bierzemy pod uwagę łatwość procesu nauki, ceny sprzętu, możliwość uprawiania sportu (dostępność odpowiednich stoków), a także bezpieczeństwo.

Data dodania: 2015-02-24

Wyświetleń: 950

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety i wady
Z uwagi na olbrzymią popularność jazdy na nartach i snowboardzie, wszyscy bardzo dobrze orientują się w technice uprawiania obu sportów. Pokrótce zatem – snowboardziści zjeżdżają z ośnieżonych stoków na specjalnej desce, przyczepionej do nóg jeżdżącego parą specjalnych wiązań, łączących się z butami snowboardowymi. Nauka tego sportu wymaga opanowania umiejętności balansowania całym ciałem w celu utrzymania równowagi i wykonywania trików. Choć nieco podobny do narciarstwa, snowboard pewnie bardziej przypadnie do gustu amatorom jazdy na deskorolce albo pływania na desce surfingowej, ponieważ we wszystkich wspomnianych dyscyplinach sportu styl poruszania się jest bardzo podobny. Z kolei cechy wspólne zjeżdżania na nartach i na snowboardzie dotyczą podobnego uczucia czystej przyjemności podczas pokonywania stoków i spora dawka adrenaliny. Gdyby zaś skupić się na różnicach, okazałoby się, że snowboard, choć bezpieczniejszy dla kolan niż narty, wymaga włożenia dużo większej energii w proces hamowania. Z drugiej zaś strony snowboard, bardziej niż narty, bywa groźny dla nadgarstków osoby jeżdżącej, ponieważ podczas upadku nie możemy liczyć na amortyzowanie nogami.

Podpowiedzi dla niezdecydowanych
Jeżeli czytelnicy powyższego wciąż nie są w stanie podjąć decyzji dotyczącej wyboru konkretnej dyscypliny sportowej, mamy dla was garść podpowiedzi. Przede wszystkim – prędkość. Szacuje się, że porównując prędkości rozwijane w tych samych warunkach i przy podobnych umiejętnościach, narciarze mają przewagę nad snowboardzistami. Zawdzięczają to pozycji, którą przyjmują do zjazdu, szczególnie szybkiego – jest ona o wiele bardziej aerodynamiczna niż boczna pozycja snowboardzisty. Dodatkowo, narty mają mniejszą powierzchnię styku z podłożem, co pozwala im stawiać mniejszy opór. Jeśli więc lubicie prędkość – wybierzcie narty. Z drugiej jednak strony, duży odsetek osób, które miały okazję, by spróbować obu dyscyplin, zgodnie twierdzi, że opanowanie podstaw snowboardingu zajęło im dużo mniej czasu niż nauka jazdy na nartach. Stąd wniosek dla leniuchów – wybierzcie snowboard. Podsumowując, pomimo wszelkich różnic, zarówno narty, jak snowboard dostarczają całego szeregu pozytywnych uczuć, z dużą domieszką adrenaliny. Wybierz dowolny z obu sportów, a na pewno się nie rozczarujesz!

Licencja: Creative Commons