Farmacja to kierunek mniej oblegany niż bardzo popularna medycyna, aczkolwiek też nie jest łatwo się dostać na ten kierunek studiów – na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku akademickim 2013/2014 na jedno miejsce na kierunku Farmacja przypadało prawie 11 kandydatów na jedno miejsce (849 kandydatów/80 miejsc).

Data dodania: 2015-01-15

Wyświetleń: 3123

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaka czeka Cię przyszłość po studiowaniu farmacji?

Farmacja zajmuje się lekami syntetycznymi, pochodzenia naturalnego, składnikami kosmetyków oraz żywności. Łączy się m.in. z dystrybucją i kontrolą leków, opieką farmaceutyczną, diagnostyką laboratoryjną. Jaką pracę można dostać po studiach farmaceutycznych?

Czego uczy się student farmacji?

Aby dostać się na farmację, należy mieć wysokie wyniki z matury rozszerzonej z biologii i chemii. Na studiach czekają takie przedmioty, jak chemia analityczna, fizyczna i organiczna, farmakognozja, farmakokinetyka, biotechnologia farmaceutyczna…Student wybiera specjalizację, w której chce się kształcić. Obowiązkowe są praktyki w aptekach – ogólnodostępnych i przyszpitalnych.

Jaka praca czeka po farmacji?

Na magistrów farmacji czekają miejsca pracy w ogólnodostępnych aptekach, aptekach przyszpitalnych, inspekcjach farmaceutycznych. Farmaceuta może również szukać pracy w laboratoriach, które zajmują się kontrolą i badaniem żywności, ochroną środowiska, laboratoriach firm kosmetycznych i chemicznych.

Jeżeli chodzi o zarobki – istnieje duża rozpiętość. W aptece można zarabiać od ok. 2-3 tysięcy jako magister farmacji do nawet 10 tysięcy zł jako kierownik apteki. Zarobki w laboratoriach są uzależnione od danej firmy i zakresu obowiązkow farmaceuty.

2015 – koniec kształcenia techników farmacji

Farmację dotychczas można było studiować nie tylko w publicznych i niepublicznych uczelniach wyższych, gdzie jednolite studia magisterskie, trwające 5 i pół roku, kończą się uzyskaniem tytułu magistra farmacji, ale także w szkołach policealnych. Uczestnik kierunku Farmacja w szkole policealnej musiał zdać egzamin z przygotowania zawodowego, a następnie odbyć 2-letni staż podyplomowy w aptece.

Od 2015 roku w Polsce nie będzie już możliwe kształcenie techników farmacji – uczelnie medyczne, Naczelna Izba Aptekarska i Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne zgłaszały liczne wątpliwości dotyczące kompetencji zawodowych techników farmaceutycznych. Z jednej strony (jak możemy przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji) rosła liczba słuchaczy i absolwentów farmacji w szkołach policealnych, ale z drugiej strony – odnotowano znaczny spadek liczby absolwentów, którzy pomyślnie podeszli do egzaminu zawodowego uprawniającego do wykonywania zawodu. Zastrzeżenia zgłaszali również pacjenci, którzy często w pracownikach aptek (technikach i magistrach farmacji) upatrują zastępstwa…pomocy lekarskiej i oczekują fachowej porady. Minister Zdrowia jest zdania, że koniec kształcenia techników farmacji nie wpłynie negatywnie na dostęp do usług farmaceutycznych – kompetencje technika wchodzą w o wiele szerszy zakres kompetencji zawodowych magistrów farmacji.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena