Może się wydawać, że rodzinne miasto znamy na wylot. Codziennie poruszamy się „na pamięć’, nie zwracając większej uwagi na otoczenie, niż to potrzebne. Nie wiemy, że nasze miasto może kryć ciekawostki, o których nie mamy pojęcia, a które są popularne wśród turystów. Jakie ciekawostki o Bydgoszczy warto znać?

Data dodania: 2015-01-27

Wyświetleń: 2390

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciekawostki o Bydgoszczy: czy wiesz, że...?

Ciekawostki architektoniczne

Kiedy codziennie poruszamy się tymi samymi ulicami, możemy zupełnie nie zwracać uwagi na cenne elementy architektury, które od razu rzucają się w oczy pasjonatom, historykom i turystom, którzy bardzo uważnie zwiedzają odwiedzane miasto. Takim elementem mogą być chociażby…głowy ludzi na ulicy Jezuickiej. Spokojnie – chodzi tylko o podobizny na jednej z kamienic. Przy ul. Jezuickiej 2 możemy podziwiać wizerunki Leona Wyczółkowskiego, Jana Kasprowicza, Emila Warmińskiego, Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Podczas zaborów wiele budynków wyburzono, a nowe zostały zaprojektowane przez berlińskich architektów, dlatego też Bydgoszcz nazywano „małym Berlinem”. Z kolei berliński rzeźbiarz, Ferdynand Lepcke, stworzył słynny pomnik Łuczniczki, którą można podziwiać w Parku Jana Kochanowskiego.

Ciekawostki z historii powstania miasta

Bydgoszcz kiedyś nosiła nazwę „Bydgoszcza”. Pierwsze ślady obecności ludzi na tym terenie są datowane na 9000 lat p.n.e., kiedy przybyła tam ludność wędrowna z kultury świderskiej, a kultura osadnicza rozpoczęła się w epoce brązu i kwitła za okresu rzymskiego, ponieważ wielu kupców podróżowało przez te terytoria traktem bursztynowym. Pierwsza wzmianka o Bydgoszczy w kronice Galla Anonima pojawiła się za czasów Bolesława Krzywoustego, który uczynił opisywane terytoria silniejszymi pod względem wojennym, co akcentował Gall Anonim.

Legenda głosi, że Bydgoszcz założyli dwaj bracia, Byd i Gost, od których imion miałaby się wziąć nazwa miasta. Znaleźli miejsce idealne – z rzeką, wzgórzami i drogami wiodącymi w cztery strony świata.

Bydgoskie legendy miejskie

Wiele miast posiada krwawe legendy z zamierzchłych czasów. Popularną bydgoską legendą jest legenda Wyspy Wisielca, związana z wyspą rzeczną na Brdzie, opowiadająca o nieszczęśliwej miłości szlachcianki i flisaka. Szlachcianka zginęła przez utonięcie, płynąc wpław do swojego ukochanego. Oszalały z rozpaczy ojciec przekupił sędziego, aby ten skazał na śmierć sześciu flisaków, oskarżonych o nieprawdziwą kradzież, ponieważ ojciec zmarłej nie wiedział dokładnie, w którym kochała się jego córka i przez którego flisaka zginęła. Wyspę, na których ich powieszono, zaczęto nazywać Wyspą Wisielców.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena