Czy wiecie, że województwo kujawsko-pomorskie oferuje turystom nie tylko możliwość zwiedzenia zabytków kulturowych, podziwianie piękna natury w parkach krajobrazowych i rezerwatach, ale również podróże kilkunastoma szlakami: rowerowymi, kulinarnymi i historycznymi?

Data dodania: 2015-01-27

Wyświetleń: 3052

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Turystyka w Polsce: co warto zwiedzać w kujawsko-pomorskim?

Jakim szlakiem zwiedzać kujawsko-pomorskie?

Jednym z najoryginalniejszych szlaków turystycznych w kujawsko-pomorskim jest Gęsinowy Szlak Kulinarny, który jest dedykowany…mięsu z gęsi. Powstał, aby kultywować staropolską tradycję przygotowywania mięsa z gęsi. Dlaczego akurat w kujawsko-pomorskim? Ponieważ właśnie tam znajduje się sporo hodowli gęsi, np. hodowla białej gęsi kołudzkiej. Smak delikatnej gęsiny, podawanej na różne sposoby, doceniają nie tylko smakosze, ale również turyści, którzy nie omieszkają skosztować regionalnych przysmaków podczas wycieczek.

Osobom pałającym miłością do historii można polecić zwiedzanie ziemi kujawsko-pomorskiej pieszym Szlakiem Kopernikowskim, którego jeden z odcinków znajduje się na terenie tego województwa. Trasa przewiduje zwiedzanie miejsc, w których przebywał i pracował Kopernik. Kończy się w Toruniu, miejscu jego urodzenia. W tym mieście koniecznie trzeba zobaczyć bogactwo zabytków Zespołu Staromiejskiego: liczne toruńskie zabytki należą do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Prawdziwa gratka dla historyków i pasjonatów architektury!

W kujawsko-pomorskim możemy wejść jeszcze na ścieżkę takich szlaków jak: cysterskiego, romańskiego, piastowskiego. Aktywnym fizycznie podczas urlopowego wypoczynku poleca się Pałucki Szlak Rowerowy, którego przejechanie może zająć nawet dwa dni.

Najważniejsze zabytki w kujawsko-pomorskim

W kujawsko-pomorskim znajdziemy kilka pomników historii: Biskupin, czyli rekonstrukcję ludowej osady obronnej ludności kultury łużyckiej, którą można zwiedzać przez co najmniej kilka godzin na rozległym obszarze, a latem wypocząć na ogromnej polanie; gotyckie kościoły, fortyfikacje i kamienice toruńskie, a także Chełmno, które od XIII wieku praktycznie nie zmieniło kształtu. Koniecznie trzeba odwiedzić również Dolinę Wisły, która była obszarem osadnictwa holenderskiego w XVII wieku; warto wybrać kilka miejsc wartych uwagi na ziemi chełmińskiej. Bez trudu można ułożyć własny i bardzo intrygujący szlak zwiedzania!

Interaktywne muzea dla aktywnych

Kto powiedział, że zwiedzanie pomników historii i zabytków kulturowych musi być nudne dla każdego poza historykami? W Bydgoszczy poleca się odwiedzenie interaktywnego Muzeum Mydła i Historii Brudu. O ile w większości muzeów eksponaty są niedotykalne, o tyle w bydgoskim Muzeum Mydła i Historii Brudu można bardzo aktywnie uczestniczyć w zwiedzaniu, wyrobić sobie glicerynowe mydełko na pamiątkę. W Grębocinie w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa urządzane są warsztaty papierniczo-drukarskie dla dzieci i młodzieży: zdobienia papieru, kaligraficzne, zdobienia inicjałów. Jeżeli ruszacie w drogę z kreatywnymi i ciekawymi świata pociechami, muzealne warsztaty mogą w nich obudzić kreatywność i pomóc znaleźć nowe zainteresowania.

Jak widać, podróżowanie szlakami historii wcale nie oznacza ukradkowego ziewania za plecami przewodnika – wystarczy odnaleźć intrygujące miejsca i ciekawe formy spędzania czasu, które łączą rodzinną zabawę z nauką.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena