Obecnie faktoring jest instrumentem finansowym, który bardzo dynamicznie się rozwija. Z racji tego, że jest to stosunkowo nowy produkt narosło o nim wiele mitów, które zniechęcają do skorzystania z niego wielu potencjalnych klientów.

Data dodania: 2014-12-18

Wyświetleń: 1861

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

FELIETON

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na temat faktoringu, wraz z jego rozwojem, narosło proporcjonalnie wiele mitów.

 

MIT PIERWSZY: Faktoring to to samo co firma windykacyjna

Szczególnie partnerzy biznesowi, którzy zostają poinformowani o tym, że należności mają płacić na konto faktora, przyjmują tą wiadomość nieufnie i czują się nieraz jakby byli kontrolowani przez jakiś 3 podmiot. Faktoring jednak polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw. Firma faktoringowa nie ingeruje w relacje pomiędzy klientem, a jego kontrahentami. Oczywiście w niektórych przypadkach faktoring może egzekwować przeterminowane należności jak to ma miejsce stosując faktoring pełny. Przeciwieństwem, jest faktoring niepełny, który jest stosowany wyłącznie do faktur płaconych w terminie. Dodatkowo można ubezpieczyć takie należności korzystając z dodatkowych rozwiązań jak np. faktoring z polisą KUKE.

 

MIT DRUGI: Faktoring to to samo co kredyt

Kredyty, podobnie jak faktoring, mają na celu zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Faktoring posiada jednak znacznie większy pakiet dodatkowych usług. Finansowanie faktoringowe od kredytu cechuje również większa elastyczność, gdyż faktoring dostosowuje się do wysokości obrotów realizowanych przez klienta z jego odbiorcami. Firmy faktoringowe nie stosują również takiej samej procedury jak banki oceniając zdolność kredytową. Faktoring jest tu znacznie łatwiejszym instrumentem dla firm, które mają pewne problemy finansowe lub złą historię kredytową, a tym samym jest rozwiązaniem mniej kosztownym.

 

MIT TRZECI: Faktoring jest przeznaczony dla dużych firm

Oferta faktoringowa jest opracowywana indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa. Czasy, gdzie wymagane było całe mnóstwo papierów i zaświadczeń minęły. Konkurencja również odegrała dużą rolę, ponieważ pojawiło się wiele firm faktoringowych, zaś banki do swojej oferty także włączyły taką możliwość. Duży wpływ ma również fakt przytoczony powyżej, iż firmy, które nie mają szans otrzymać kredyt obrotowy, mogą wciąż próbować podreperować swoje finanse faktoringiem.

 

Faktoring jest przeznaczony przede wszystkim dla przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż z odroczonym terminem płatności, czyli swoim kontrahentom oferują tzw. kredyt kupiecki. Dodatkowo jeżeli firma utrzymuje stałą współpracę ze swoimi odbiorcami, a przy okazji potrzebuje elastycznego finansowania na poprawienie swojej płynności to z pewnością warto zastanowić się nad opcją jaką jest faktoring dla firm.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena