Współcześnie GMO jest niemalże wszechobecne, a produkty zawierające składniki, które zostały zmodyfikowane, można znaleźć w każdym sklepie. Czym zatem jest żywność modyfikowana genetycznie i jaki ma wpływ na nasze zdrowie i środowisko?
Jaki jest wpływ GMO na zdrowie?
Jak podaje Amerykańska Akademia Medycyny Środowiskowej, która powołuje się na badania przeprowadzone na zwierzętach, stan zdrowia zwierząt karmionych żywnością GMO znacząco się pogorszyły. Przede wszystkim dochodziło do uszkodzenia przewodu pokarmowego, pogorszenie stanu układu immunologicznego czy też przyśpieszenia procesu starzenia lub bezpłodności. Pomimo tego, iż nie zostały przeprowadzone badania, które ukazywałyby wpływa GMO na organizm człowieka, ale mimo to znaczna część środowiska lekarskiego zaleca unikanie produktów GMO.
Jaki jest wpływ GMO na środowisko naturalne?
Uprawy GMO mają niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, gdyż zanieczyszczenia pochodzące z upraw same rozprzestrzeniają się w środowisku. W efekcie czego, negatywnie wpływają na sąsiadujące uprawy ekologiczne. Zwiększają ryzyko przepylenia i przeniesienia cech roślin transgenicznych na uprawy naturalne. Co więcej, stosowane w nich herbicydy mogą szkodzić zwierzętom, zanieczyszczać wodę oraz zmniejszać biologiczną różnorodność. Dalej, rolnicy są również zmuszeni do stosowania dużych ilości herbicydów, gdyż rośliny GMO są odporne na działanie środków ochrony roślin. W efekcie czego na polach pojawią się tzw. superchwasty, które stają się odporne na dotychczas działające środki.
Jakie są nieznane efekty uboczne GMO
Ingerowanie w DNA organizmów może powodować nieznane jak dotąd skutki uboczne, a geny mogą samoistnie przechodzić na inne organizmy. Co więcej, w trakcie tworzenia roślin GMO może dojść do powstawania nowych alergenów, toksyn czy substancji rakotwórczych.
Jak przebiega karmienie zwierząt roślinami GMO?
Należy również zaznaczyć, iż na podstawie badań przeprowadzonych w USA wywnioskowano, iż zwierzęta unikają spożywania roślin genetycznie modyfikowanych, jeśli mają do wyboru rośliny z upraw naturalnych.