Zaplecze socjalne placu budowy (lub rozbiórki) można zorganizować w różny sposób, ale najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wynajem lub dzierżawa, rzadziej instalacja własnych kontenerów o różnym przeznaczeniu. Kontenery zapomniane...

Data dodania: 2014-12-14

Wyświetleń: 3291

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szatnie dla pracowników budowlanych – jak pogodzić rentowność z komfortem i BHP?

Pośród naprawdę licznych typów kontenerów socjalnych, jest jeden rodzaj, który nierzadko jest traktowany po macoszemu. Chodzi o kontenery szatniowe. Czy fakt, że zwykle traktowane są one jako zło konieczne, wynika z dość złożonych przepisów BHP czy tego, że pracownicy odwiedzają je tylko dwa razy na każdy dzień pracy, to kwestia bez znaczenia. Ważne jest natomiast to, że wyposażenie takiego kontenera musi być zgodne z wytycznymi Ministra Infrastruktury. Pewne wymagania są wspólne dla wszystkich typów kontenerów, ale najbardziej charakterystycznym elementem dla tych, które pełnią funkcję szatni, jest zdecydowanie wymóg instalacji szafek ubraniowych bhp dla pracowników.

Podstawowe kryterium

Rozporządzenie ministra wprowadza dość mgliste pojęcie prac mogących spowodować szczególne zabrudzenie. W zasadzie każda praca na budowie, choćby już przez sam fakt przebywania pracownika na placu budowy, w zasadzie mogłaby zostać potraktowana w ten sposób, co zresztą jest dość częsta praktyką (wiadomo, że lepiej dmuchać na zimne, a możliwość odmiennych interpretacji przepisów boli pracodawców, również jeśli chodzi o sprawy tak prozaiczne jak szafki bhp). Dlaczego warto się tym zainteresować? Dlatego, że co do zasady rozporządzenie tylko w przypadku pracowników wykonujących takie właśnie prace wymusza stosowanie szafek ubraniowych bhp umożliwiających oddzielenie odzieży roboczej od własnej. W pozostałych przypadkach dopuszcza się stosowanie innych rozwiązań, ale ich wdrożenie wymagałoby niekiedy jeszcze większego nakładu pracy i środków.

Oddzielenie, czyli co?

Postulat oddzielenia odzieży roboczej od własnej pracownika można zrealizować na przynajmniej dwa sposoby. Pierwszym jest instalacja szafek bhp wyposażonych w dodatkową przegrodę pionową, ale z jednymi drzwiami, a druga opcja to szafka podwójna, z dwoma przedziałami umożliwiającymi przechowywanie odzieży, ale i dwojgiem drzwi. Nietrudno się domyślić, że w tej drugiej wersji szafki zwykle są nieco większe i trochę droższe, dlatego ich montaż rozważa się szczególnie tam, gdzie pracownicy są narażeni na bezpośredni kontakt z produktami lub substancjami mogącymi spowodować trwałe zabrudzenie odzieży. Szafki z przegrodą stosuje się tam, gdzie możliwości zabrudzenia odzieży są nieco mniejsze (np. przygotowuje się je dla pracowników, którzy wykonują tzw. czystsze prace). Rożne modele szafek bhp pozwalające spełnić powyższe wymagania znajdziesz w katalogach producentów. Jeśli chcesz zapoznać się z wycinkiem oferty, tu znajdziesz szafki bhp.

Można oczywiście dyskutować nad skutecznością „oddzielenia” obu przedziałów w dwóch rodzajach szafek, natomiast to dyskusja, w której nie można nie uwzględnić argumentu dotyczącego jakości wykonania. To, jak skutecznie szafka ochroni odzież własną pracownika przed zabrudzeniami zależy w dużej mierze od jakości wykonania, precyzji dopasowania środkowej przegrody i kilku innych czynników.

Podsumowanie

Wybór szafki do kontenera szatniowego nie jest prosty, ponieważ ich producenci stosują niejednokrotnie dość podobne rozwiązania, które, choć spełniają minimalne wymagania nakreślone w aktach normatywnych, różnią się trwałością, jakością czy użytecznością. Wiele cennych informacji uzyskasz też nie z lektury rozporządzenia ministerialnego, ale z rozmów z ludźmi z branży, którzy często wiedzą z własnego doświadczenia, o jakie elementy niewymienione w rozporządzeniu warto zadbać, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracowników.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena