Każdy mecz rozpoczyna się w szatni – choć jest to miejsce, które zdecydowanie nie wygląda najlepiej w telewizji, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora, właśnie szatnia i jej wyposażenie ma bardzo duże znaczenie. Amatorzy, choćby pływacy, potrzebują odpowiedniej szafki, żeby w niej zostawić swoje rzeczy, tym bardziej, że

Data dodania: 2014-12-13

Wyświetleń: 4164

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szatnie w obiektach sportowych

po pływaniu przecież idą do pracy, na uczelnię…

Jaką szafkę wybrać?

W przypadku większości obiektów sportowych ważne jest, aby szafki zapewniały ilość miejsca wystarczającą nie tylko do powieszenia odzieży, ale także umieszczenia wewnątrz bagażu średnich rozmiarów, na przykład teczki lub plecaka. Takie wymagania pozwalają spełnić przede wszystkim szafki skrytkowe w orientacji pionowej, czyli schowek nad schowkiem (takie szafy skrytkowe znajdziesz tutaj) albo szafy z drzwiami w kształcie litery L. Każda z szafek może (a w przypadku szafek tradycyjnych jest to normą) być wyposażona w drążek pozwalający na powieszenie odzieży.

Kształt szafki określa, ile rzeczy można w niej zmieścić. Ze względu na bardziej zróżnicowany układ przestrzenny wnętrza, coraz częściej to szafki typu L są wybierane przez gestorów obiektów sportowych. Dodatkowa „półka” tworzona w krótszym ramieniu litery L pozwala na schowaniem tam drugiej pary butów albo na przykład większej torby.

Materiał ma znaczenie

Szafki skrytkowe do obiektów sportowych mogą być wykonywane z metalu, jednak rozwiązanie to nie jest idealne. O ile w obiektach suchych, a więc na przykład szatniach stadionów lub boisk, wady zwykle pozostają niewidoczne, o tyle już na basenach, aquaparkach czy saunach pojawia się problem wynikający z podatności na korozję. Rozwiązaniem mogą być szafki wykonywane z płyty HPL. Jest to tworzywo termoutwardzalne o stosunkowo niedużej gęstości, ale bardzo wysokiej odporności między innymi na wilgoć. HPL nie pleśnieje, nie koroduje, nie rozwarstwia się pod wpływem wilgoci, a wygląda bardzo estetycznie, co czyni zeń idealny materiał do produkcji szafek. HPL ma tylko jedną wadę – jest nią cena, która dwu lub trzykrotnie przekracza cenę szafek metalowych, ale jeśli uwzględnić trwałość tego rozwiązania, wydaje się to niezbyt wygórowanym warunkiem.

W przypadku szafek metalowych warto zadbać o odpowiednie wykończenie powierzchni, pamiętając, że nie wolno dopuścić do pozostawienia ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować skaleczenie lub uszkodzić odzież, ale należy również zadbać o wysoką jakość powłok lakierniczych. Optymalnym rozwiązaniem jest lakierowanie proszkowe, które pozostawia równą, cienką, ale bardzo trwałą i „szczelną” powłokę na powierzchni szafki. Kolory można dobierać zwykle z dość szerokiej palety barw, natomiast zarówno technika malowania, jak i dobór odcieni lakierów mogą wpływać na cenę.

Dodatkowa szafka? Są powody do zastanowienia!

O ile w szatniach bezpośrednio przy wejściu na salę ćwiczeniową, boisko lub basen umieszcza się przede wszystkim skrytki mogące posłużyć do przechowania niewielkiego bagażu, lub odzieży, to w wielu obiektach w pobliżu recepcji tworzy się także miejsce, gdzie instaluje się szafki bagażowe na większe torby czy plecaki, a także np. kaski rowerowe czy motocyklowe, rakietę tenisową albo po prostu sporą torbę sportową. Tutaj bardzo często decydującym kryterium wyboru modelu szafki, poza odpowiednio dobranym rozmiarem, jest estetyka.

Podsumowanie

Szatnia to nie tylko pomieszczenie. Dzięki odpowiedniemu systemowi szafek skrytkowych musi zapewniać możliwość wygodnego i bezpiecznego przechowywania odzieży i choćby niewielkiego bagażu. Prawidłowy dobór szafek zawsze będzie uzależniony od szczegółowej charakterystyki obiektu, ale pewne ogólne wytyczne zawsze będą wspólne dla wszystkich obiektów sportowych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena