Jak powinna wyglądać szatnia pracownicza w zakładzie pracy wszyscy mniej więcej wiemy. Kupujemy szafki ubraniowe oraz ławki, wstawiamy do wybranego pomieszczenia i już, sprawa załatwiona. Problemy zaczynają się w momencie kontroli, odbioru lub

Data dodania: 2013-07-02

Wyświetleń: 2174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyposażamy szatnię pracowniczą

dopuszczenia do użytkowania przez stosowne służby (Sanepid, Inspekcję Pracy, Weterynarza Powiatowego w przypadku firm zajmujących się przetwórstwem mięsa). Mamy dużą szansę, że nasze szatnie nie spełniają wymagań określonych w stosownych przepisach.

            Zacznijmy zatem od początku i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie o przepisy i wymagania dotyczące pomieszczeń sanitarnych w zakładach pracy. Powinniśmy zapoznać się z:

  1. Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (ze zmianami z Dz.U.03.169.1650, 2007.06.21 zm. Dz.U.07.49.330 § 1, 2008.07.09 zm. Dz.U.08.108.690 § 1, 2011.09.06 zm. Dz.U.11.173.1034 § 1)
  2. Załącznikiem Nr 3 do powyższego rozporządzenia.

            Załącznik Nr 3 określa wymagania techniczne dla pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w zakładach pracy. Znajdziemy w nim wszystkie niezbędne informacje do prawidłowego urządzenia i wyposażenia szatni. Ze względu na rozmiar tego dokumentu wspomnę o wybranych aspektach problemu.

            Zgodnie z Rozporządzeniem szatnie pracownicze dzielą się na: szatnie odzieży własnej pracowników, szatnie odzieży roboczej i ochronnej, szatnie podstawowe, szatnie przepustowe. Najczęściej stosowane są szatnie podstawowe – przeznaczone do przechowywania odzieży własnej pracowników oraz odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Wyposażenie szatni podstawowej (szafki bhp, ławki, krzesła) powinny uwzględniać następujące wymagania. W szatni powinny być zapewnione miejsca siedzące dla co najmniej 50% zatrudnionych na najliczniejszej zmianie. Szafy ubraniowe bhp należy ustawić tak, aby szerokość przejść między dwoma rzędami szaf oraz głównych przejść komunikacyjnych była nie mniejsza niż 1,5 m. Szerokość przejść między rzędami szaf ubraniowych a ścianą powinna być nie mniejsza niż 1,1 m. Szafki bhp znajdujące się w szatni powinny spełniać wymagania Polskiej Normy. W sytuacjach gdy konieczne jest oddzielenie odzieży roboczej od odzieży własnej pracowników (zabrudzenie odzieży roboczej, względy sanitarne, itp.) pracodawca powinien przydzielić pracownikom szafki ubraniowe z przegrodami w komorze ubraniowej lub szafki bhp podwójne (z dwiema komorami ubraniowymi) dla każdego pracownika.

            Więcej informacji na temat szatni podstawowych oraz pozostałych typów szatni znajdziesz w cytowanym wyżej Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena