0głosów
Pobierz artykul
0głosów dodatnich
0głosów ujemnych
2016razy czytane
0przedrukowany
Creative Commons Licencja

Zaczniemy standardowo czyli od danych osobowych, daty i miejsca urodzenia;) Agatha Christie, a dokładniej Agatha Mary Clarissa Miller Christie, urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay (miasto znajdujące się w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwie Devon), a zmarła 12 stycznia 1976 roku w Wallingford (hrabstwo Oxfordshire).

O Christie słów kilkaset cz. II

Niezależnie od tego czy Christie znamy i lubimy czy też NIE, faktem jest, iż to zdecydowanie najbardziej znana, jedna z najbardziej cenionych i najlepiej sprzedających się autorek kryminałów na całym świecie. Jej powieści, opowiadania i sztuki przetłumaczone zostały na prawie 50 różnych języków. To wszystko dowodzi, że jednak miała jakiś talent;)

Choć niewątpliwie jej nazwisko kojarzone jest głównie z kryminałami, stworzyła również kilka romansów. Każdy, kto ma ochotę sprawdzić, jak sprawdziła się na tym polu, musi szukać w Google twórczości Mary Westmacott, bo pod takim pseudonimem owe romanse wydała. Agatha Christie była bardzo płodną pisarką, bowiem napisała przeszło sto utworów, z czego aż 66 to całkiem pokaźne powieści kryminalne. O zainteresowaniu twórczością Christie świadczy naturalnie również to, że jej dzieła zostały zaadaptowane na liczne filmy, seriale, słuchowiska radiowe oraz sztuki sceniczne.

Zdecydowanie najbardziej znanymi i lubianymi postaciami w utworach Christie (to właśnie te postaci autorka uczyniła głównymi bohaterami większości utworów) są Herkules Poirot i Jane Marple. Ponadto w kilku powieściach występuje sympatyczna para Tommy i Tuppence Beresford, pojawiają się również Harley Quin i Parker Pyne.

Osobiście najbardziej lubię niezwykle pedantycznego, przez co nieco komicznego detektywa Poirota, byłego policjanta. Choć jest Belgiem często brany jest za Francuza i z tego powodu za każdym razem oburza się. Przez wielu nie jest traktowany poważnie ze względu na swój wygląd, sposób bycia i charakterystyczne tylko dla niego metody dochodzenia do prawdy – wszystko to potrafi doskonale wykorzystać na swoją korzyść. Jest wyjątkowo ambitny i inteligentny, bynajmniej nie grzeszy skromnością i nie rozumie, dlaczego miałby udawać fałszywą skromność. Ponad wszystko ceni sobie „porządek i metodę”, „małe szare komórki”, wielokrotnie przypomina, że „nie pochwala morderstwa”. Z całą pewnością poświęcę mu wiele miejsca na tej stronie.

Dzieła Christie cechuje pewna innowacyjność, bowiem wnosi ona sporą dawkę niespotykanych dotychczas rozwiązań w tradycyjnych kryminałach. Z tego też powodu została nawet wyrzucona na pewien czas z Klubu Detektywów – nie mogła bowiem pogodzić się z niektórymi zasadami, jakie zostały narzucone twórcom kryminałów i zwyczajnie łamała je. Christie to jednak nie tylko pisarka, to także żona i matka. Warto wobec tego, dowiedzieć się czegoś więcej na temat jej życia prywatnego.

Pierwszym mężem Agathy był lotnik Archibald Christie, którego poślubiła 24 grudnia 1914 roku. Małżeństwo to nie przetrwało i para rozwiodła się w roku 1928. Doczekali się jednak dziecka, Rosalind Christie, która urodziła się 5 sierpnia 1919 roku. Zmarła nie tak dawno temu, w 2004 roku. Drugim mężem pisarki został archeolog Max Edgar Lucien Mallowan, za którego wyszła 11 września 1930 roku. Dzieła Christie nie są wyłącznie wytworem jej wielkiej fantazji, powstały bowiem w oparciu o jej ogromną wiedzę i doświadczenie w wielu dziedzinach.

I tak, niezwykła znajomość trucizn dokładnie opisanych w wielu książkach wynika z tego, że podczas pierwszej wojny światowej Agatha pracowała w szpitalu, była technikiem farmaceutycznym. Doskonale wykorzystała również fakt pobytu ze swoim mężem Mallowanem na wykopaliskach na Bliskim Wschodzie. Zaowocowało to kilkoma ciekawymi powieściami, których akcja toczy się w miejscach bardzo egzotycznych. Można tu przywołać choćby takie tytuły jak Śmierć na Nilu, Morderstwo w Mezopotamii czy Rendez-vous ze śmiercią.

Do dzisiaj nie została wyjaśniona zagadka tajemniczego zniknięcia Agathy Christie, jakie miało miejsce w grudniu 1926 roku. Przez całe jedenaście dni nie było wiadomo, gdzie przebywa, co się z nią dzieje, czy jeszcze żyje. Wówczas Christie była już osobą znaną szerszej publiczności, dlatego też jej zniknięcie skutkowało ogromnym poruszeniem. Spekuluje się, iż mogło mieć to związek z jej załamaniem psychicznym, między innymi z powodu nieudanego małżeństwa. Niemniej, pod uwagę brane jest także to, że Christie chciała w jakiś sposób wzbudzić zainteresowanie swoją osobą, więc podobnie jak jej bohater Poirot, wpadła na taki „mały pomysł” i zaplanowała zniknięcie dla celów czysto ”reklamowych”.

Licencja: Creative Commons