Pod mikroskopem nasze „smarki” zawierają elementy komórkowe – morfotyczne i elementy bezpostaciowe.

Data dodania: 2014-10-16

Wyświetleń: 10560

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydzielina z nosa pojawia się przy przeziębieniu – jest wtedy rzadka, wodnista, lejąca i przezroczysta. Bardzo rzadko wydzielina z nosa pojawia się w czasie grypy. Inne choroby, którym towarzyszy wydzielina z nosa, to alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, bakteryjne zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok (alergiczne, bakteryjne, wirusowe, grzybicze), zaburzenia kurczliwości naczyń błony śluzowej nosa, a często przejściowo wydzielina pojawia się pod wpływem zimna, ciepła (zmiany temperatury), a nawet silnego stresu. Przebywając w mocno zadymionym lub zakurzonym pomieszczeniu również oczyszczaniu jamy nosowej będzie towarzyszyła wydzielina.

 

Wydzielina może być bezbarwna i przezroczysta – w infekcjach alergicznych i wirusowych, a także w wyniku drażnienia mechanicznego i chemicznego, żółta lub żółtawo – śluzowa – w suchym nieżycie nosa, przetrwałych zakażeniach wirusowych lub w zakażeniu bakteryjnym i nadkażeniu przez mikroflorę jamy nosowej, ale także w przewlekłym zapaleniu alergicznym błony śluzowej nosa. Żółta wydzielina nie jest zatem dowodem infekcji bakteryjnej i nie zawsze wymaga stosowania antybiotyków, jak niektórzy sądzą. Zielona wydzielina pojawia się zwykle w zakażeniach bakteryjnych – paciorkowcowych i gronkowcowych. Dodatkowo w wydzielinie może znajdować się krew (erytrocyty).

 

Wydzielina przezroczysta, śluzowa lub wodnista zawiera pod mikroskopem bardzo mało elementów komórkowych – nieliczne komórki nabłonka wielowarstwowego i śluz podbarwiony na czerwono lub bezbarwny.

 

Wydzielina żółta zawiera granulocyty obojętnochłonne, granulocyty kwasochłonne w różnych proporcjach – więcej ich jest w alergicznym zapaleniu, makrofagi tkankowe, śluz oraz niekiedy bakterie. Zwykle brak w takiej wydzielinie granulocytów zasadochłonnych, nawet w zapaleniu alergicznym. Czasami natomiast mogą pojawiać się plazmocyty i erytrocyty. Występują tu także komórki nabłonkowe – migawkowe i płaskie.

 

Wydzielina zielona zawiera zwykle dużą ilość bakterii, poza tym elementy takie jak obserwowane w wydzielinie żółtej. Zwykle towarzyszy jej stan zapalny i wymaga podawania antybiotyków lub przeciwbakteryjnych kropli donosowych.

 

Przewlekły stan zapalny towarzyszy również nadmiernemu wysuszeniu błony śluzowej nosa, zwłaszcza w ziemie, gdy ogrzewamy mieszkanie kaloryferem. Suchemu nieżytowi nosa także towarzyszy nadmierna ilość wydzieliny, która może być przezroczysta, bezbarwna, czasem żółtawa. Rozwiązaniem jest stosowanie kropli nawilżających do nosa.

 

Na podstawie badania wydzieliny z nosa można wnioskować, czy mamy do czynienia z zapaleniem ostrym, czy przewlekłym. W zapaleniu ostrym występują głównie granulocyty (obojętnochłonne i kwasochłonne), zaś w przewlekłym – limfocyty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena