Obecnie w kosmetyce widać raczej tendencję do opracowywania coraz to nowszych formuł oraz tworzenia w laboratoriach nowych związków chemicznych, które w założeniu mają na celu poprawę urody. A jak na tym tle przedstawiają się ekstrakty roślinne, stosowane przecież już od wieków?

Data dodania: 2014-06-27

Wyświetleń: 899

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie czym są dokładnie ekstrakty roślinne. Otóż są to wyciągi uzyskiwane z różnych części roślin, czyli kwiatów, korzeni, liści, kory, owoców – jak widać używane są niemal wszystkie części roślin, a które konkretnie, zależy od gatunku rośliny. Ich działanie na organizm jest różnorodne. Jeśli chodzi o kosmetykę to wykorzystuje się następujące właściwości ekstraktów pochodzenia roślinnego: nawilżające, dezynfekujące, opóźniające starzenie czy zmniejszające szkodliwe oddziaływanie na ludzką skórę promieniowania ultrafioletowego. Poza tym można jeszcze wymienić takie właściwości ekstraktów, jak łagodzenie podrażnień czy stymulowanie mikrokrążenia skórnego.

W jaki sposób ekstrakty roślinne są otrzymywane? Dzieje się to za pomocą procesu ekstrakcji. Polega on na utworzeniu roztworu zawierającego składniki, które chcemy uzyskać z danej rośliny, rozpuszczalnik oraz inne składniki mieszaniny. Następnie rozpuszczalnik jest oddzielany od roztworu, a z tak uzyskanej mieszaniny usuwa się jeszcze niepożądane składniki, pozostawiając tylko ten, którego uzyskanie było celem ekstrakcji. Tak w dużym uproszczeniu wygląda proces pozyskiwania różnych składników z roślin, warto jeszcze wspomnieć jakie są to związki. Z roślin można uzyskać ich bardzo wiele, są to między innymi flawonoidy, garbniki, olejki, witaminy czy też saponiny.

Trzeba też wspomnieć o bardzo dobrym wchłanianiu substancji pochodzenia roślinnego. Dzieje się tak z powodu ich budowy i właściwości fizykochemicznych, które są zbliżone do związków, które występują w sposób naturalny w ciele człowieka. Najpopularniejszymi roślinami, które wykorzystuje się w kosmetyce są na przykład kasztanowiec, algi morskie, oczar, lukrecja, rumianek, krwawnik, ruszczyk, wiązówka błotna, a nawet rośliny, które znane są raczej z innych zastosowań niż kosmetyczne, czyli winogrona i kawa – a to tylko niewielki wycinek roślin, które można użyć do poprawy urody.

Podsumowując krótko widać, że ekstrakty roślinne, które są używane już od wieków, mogą konkurować z wyrobami nowoczesnych laboratoriów koncernów kosmetycznych.     

Licencja: Creative Commons
0 Ocena