Konto firmowe musi być dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy. Co to oznacza? Wszystko zależy od wymagań. Każda firma jest inna, dlatego jednej recepty na sukces nie można podać. W tym artykule prezentujemy krótki przegląd możliwości odpowiadających konkretnym potrzebom.

Data dodania: 2014-06-06

Wyświetleń: 1556

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co powinno posiadać dobre konto firmowe?

Firma obsługująca kontrahentów zagranicznych
Granice są otwarte, a zawieranie transakcji z firmami zarejestrowanymi w innych krajach UE jest dla wielu firm codziennością. W takim przypadki nie zawsze da się korzystać z konta prowadzonego w złotówkach. Zdecydowanie bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy byłoby w tej sytuacji konto walutowe. Najkorzystniejsza opcja to takie konto, które można założyć z poziomu panelu bankowości internetowej konta w PLN (które też się przyda, choćby do rozliczeń z Urzędem Skarbowym albo ZUS-em). Warto wybrać takie konto dla firmy, które nie tylko daje się powiązać z rachunkami walutowymi, ale które także zapewnia możliwość korzystnej wymiany walut przy przelewach między dwoma firmowymi rachunkami bądź oferuje dostęp do popularnych ostatnio kantorów internetowych.

Darmowe przelewy
Rzecz podstawowa na każdym etapie funkcjonowania przedsiębiorstwa to optymalizacja kosztów. Mówiąc o redukcji niepotrzebnych wydatków, warto pomyśleć również o możliwości wykonywania darmowych przelewów. W kontach firmowych, inaczej niż w rachunkach dla klientów indywidualnych, przelewy zewnętrzne za darmo nie są standardem we wszystkich bankach. Teoretycznie złotówka czy 50 groszy za przelew to nie jest dużo. Może i nie jest, ale ten wydatek jest dla firmy tylko niepotrzebnym obciążeniem – o wiele wygodniejsze byłoby konto, którego koszty są zerowe.

Obsługa gotówkowa
W niektórych firmach pojawia się czasem konieczność wykonania transakcji gotówkowych. Szczególnie przedsiębiorcy działający w tradycyjny sposób (a nie w sieci), muszą wpłacać na konto pieniądze od klientów, którzy regulują rachunki gotówką. W przypadku tego typu działalności warto także i pod tym kątem selekcjonować rachunki firmowe. Konta dla firm zwykle umożliwiają użytkownikom zasilenie nie tylko przez okienko kasowe, ale również przez wpłatomaty, przy czym nie każdy bank ma swoje urządzenia i nie każdy gwarantuje darmowe korzystanie z wpłatomatów obcych. Warto pamiętać także o ograniczeniach związanych z maksymalną kwotą gotówki, jaką można bezpłatnie wpłacić na rachunek w ramach rozliczeń gotówkowych. Jeśli prowadzisz sklep, punkt usługowy, czy jakąkolwiek inną działalność, w której obracasz gotówką, wybierz takie konto na które możesz wpłacać pieniądze bez opłat.

Karta do rachunku
Karta do rachunku może zostać wydana praktycznie przy każdym wariancie kont dla firm, co jeszcze nie oznacza, że wszystkie możliwości są dla przedsiębiorcy tak samo korzystne. Kart, które są całkowicie darmowe, praktycznie nie ma. Różnica więc tkwi w warunkach, na jakich bank zgadza się odstąpić od pobierania opłaty za kartę. Zwykle sprowadza się to do wykonania odpowiedniej ilości transakcji lub osiągnięcia wyznaczonego pułapu kwotowego rozliczeń bezgotówkowych. Opłaty za kartę nie są wysokie i również można je wliczyć w koszt prowadzenia działalności, ale po co, skoro można ich w ogóle nie ponosić?

Porównanie kont dla firm
Najgorsze, co może zrobić przedsiębiorca, to wybór pierwszej lepszej oferty. Kierowanie się sentymentem do usług danego banku, bo na przykład korzysta się z jego oferty dla klientów indywidualnych, nie ma najmniejszego sensu. Rozsądniej jest najpierw porównać konta bankowe dla przedsiębiorców, sprawdzić wszystkie opłaty i prowizje, a następnie wybrać takie, które najściślej odpowiada potrzebom firmy. W porównaniu warto wziąć pod uwagę jak najwięcej ofert – dopiero wtedy można mieć pewność, że wybrana zostanie rzeczywiście najlepsza propozycja spośród dostępnych na rynku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena