Konta firmowe, szczególnie te dla jednoosobowych firm, są bardzo podobne do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, z których korzystają osoby fizyczne. Często korzysta się z nich przez te same systemy bankowości internetowej, co w przypadku kont osobistych. Jakie są więc różnice i po co zakładać osobne konto dla firmy?

Data dodania: 2014-05-16

Wyświetleń: 1513

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym różni się konto firmowe od osobistego?

Konto tylko dla przedsiębiorcy

Wydaje się, że to oczywiste, ale warto o tym wspomnieć – konto firmowe mogą otworzyć jedynie przedsiębiorcy, czyli osoby posiadające wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. I choć teoretycznie dla jednoosobowej działalności nie ma prawnego wymogu posiadania takiego rachunku, przedsiębiorcy muszą dysponować oddzielnym kontem. Wynika to bowiem z regulaminów banków. Mogą one zakazywać używania kont osobistych do regulowania zobowiązań firmowych. Na płaszczyźnie użytkowej, konta firmowe przeznaczone dla tzw. IDG (indywidualnej działalności gospodarczej) są bardzo podobne do kont osobistych. Różnice pojawiają się w rachunkach dla większych firm, które dostarczają wielu funkcjonalności niepotrzebnych klientom indywidualnym: masowa obsługa płatności, dostęp wieloosobowy do systemu bankowości internetowej, wieloosobowa akceptacja płatności, czy dostęp do bieżącego finansowania handlu.

Porządek w historii finansowej

Dla przedsiębiorców często najważniejsze w prowadzeniu działalności jest to, żeby z łatwością utrzymać przejrzystość prowadzonych działań. Konto firmowe pozwala na oddzielenie finansów prywatnych od firmowych. Jest to ważne na co dzień, kiedy trzeba szybko zidentyfikować wpływy i kontrolować wydatki, ale przede wszystkim przydaje się na wypadek kontroli skarbowej. Jeśli przedsiębiorca dysponuje kontem, którego używa zarówno do wydatków prywatnych, jak i operacji związanych z prowadzeniem działalności, to Urząd Skarbowy uzyskuje dostęp także do informacji o operacjach prywatnych. Nie chodzi przy tym o chęć maskowania jakichś działań, ale o to, że kontroler może w takiej sytuacji podważyć część kosztów firmowych, kwalifikując je jako prywatne. Poza tym chyba nikt nie lubi gdy obca osoba przegląda jego prywatne rzeczy, w tym wydatki.

Różnica kosztów

Dla przedsiębiorców korzystną informacją jest ta, że zasadniczo rachunki dla firm nie są o wiele droższe od osobistych, a istnieją także darmowe konta firmowe – o nich przeczytasz więcej na kontofirmowe24.pl. Oczywiście są również takie, za które miesięcznie trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych, natomiast tak naprawdę niekoniecznie oferują one większe możliwości. W przypadku kont firmowych wszystkie koszty związane czy to z prowadzeniem konta, czy wydaniem i użytkowaniem karty, a także opłaty za transakcje i inne prowizje związane z używaniem rachunku do celów firmowych, można wliczyć w koszt prowadzenia działalności i w ten sposób zmniejszyć należności względem Urzędu Skarbowego.

Inne zasady rozliczeń

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że jeśli przedsiębiorca nie korzysta tylko z bieżącego rachunku rozliczeniowego, ale odkłada wolne środki na kontach oszczędnościowych albo lokatach, powstają nowe obowiązki podatkowe. Na kontach osobistych tak zwany podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych (19% zysku) pobierany jest przez bank w momencie dopisywania odsetek i zauważalnie uszczupla uzyskane oszczędności. Od kapitału firmowego takiego podatku się nie pobiera, co oczywiście nie oznacza, że nie jest on opodatkowany. To jednak na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek rozliczenia się z uzyskanych w ten sposób dochodów i odprowadzenia podatku do US. Jaka z tego korzyść? Taka, że przedsiębiorca podatku nie odprowadza w chwili zerwania lokaty, ale zgodnie z harmonogramem należności, a więc przy umiejętnym przesuwaniu kwoty zgromadzonej na zapłatę podatku, można wycisnąć z niej jeszcze odrobinę, zanim trafi na konto Urzędu Skarbowego.

Konto dla przedsiębiorców i konto osobiste są do siebie bardzo podobne jeśli chodzi o funkcjonalności i obsługę. Różnicują je opłaty – rachunki dla firm są nieznacznie droższe niż ROR-y (zdarzają się też o wiele droższe, niechlubne wyjątki), a także zapisy w regulaminach, które zakazują biznesowego wykorzystania kont osobistych. Nie zmienia to faktu, że oddzielenie finansów firmowych od budżetu domowego będzie korzystne nie tylko ze względu na bankowy regulamin. Na przejrzystości i porządku w finansach można tylko zyskać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena