Fernet Branca to bitter produkcji włoskiej. Ma bardzo skomplikowany skład, co przekłada się także na walory smakowe, jednak każdy w nim wyczuwa nieco inne nuty, co jest na poły zasługą stopnia komplikacji receptury i pilnie strzeżonej tajemnicy procesu produkcji.

Data dodania: 2014-04-08

Wyświetleń: 2582

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fernet Branca

Fernet Branca to bitter produkcji włoskiej. Ma bardzo skomplikowany skład, co przekłada się także na walory smakowe, jednak każdy w nim wyczuwa nieco inne nuty, co jest na poły zasługą stopnia komplikacji receptury i pilnie strzeżonej tajemnicy procesu produkcji.

Lek pod fałszywym nazwiskiem

Recepturę bitteru opracował w 1845 roku aptekarz z Włoch, Bernardino Branca. I tutaj pojawia się parę problemów, ponieważ po pierwsze Branca był domorosłym aptekarzem i na leczeniu niekoniecznie się znał, a po drugie, nazwisko, którym firmował swój trunek, miało należeć do lekarza szwedzkiego. Aptekarz czy spec od marketingu, grunt, że Branca wymyślił sposób na zwiększenie sprzedaży swojego trunku, i to całkiem znaczne. Włosi polubili jego bitter, który podobno wykazywał zdolność zwalczenia praktycznie każdej choroby. To, że uwierzyli w to Włosi, to jeszcze nic – w lecznicze właściwości Fernet Branca uwierzyli również amerykanie, i to uwierzyli na tyle, że trunek ten został wyłączony z czarnej listy prohibicji. Wtedy też rychło okazało się, że poza właściwościami leczniczymi alkohol ten ma przede wszystkim walory smakowe, i tak oto prohibicja pomogła w promocji bitteru.

Za popularność tego bitteru odpowiadają głównie Włosi, bo poza Italią, Fernet Branca popularny jest także w Stanach Zjednoczonych i Argentynie, czyli krajach, gdzie Włochów jest wielu i gdzie mogli oni skutecznie namawiać innych do dołączenia do grona miłośników skomplikowanego likieru. W Argentynie nawet dość znana była swego czasu piosenka sławiąca walory smakowe drinka z Fernet Branca, „Fernet con coca”. Włosi o swoim bitterze nie śpiewali, za to pili go i piją nadal w dość dużych ilościach.

Z czego robi się Fernet Branca?

Fernet Branca to bitter powstający na bazie nalewów ziołowych i przyprawowych. Łącznie używa się więcej niż 23 różnych gatunków ziół i przypraw, wśród których wyczuwalne są nuty mirry, szafranu, rabarbaru oraz kardamonu. Jak na bitter przystało, Fernet Branca jest alkoholem mocnym, o stężeniu alkoholu 40% ABV. Jako że to trunek włoski, powstaje na bazie spirytusu z winogron. Swój złocisty kolor zawdzięcza karmelowi.

Do produkcji dopuszczono również wersję miętową tego bitteru, znaną pod nazwą Brancamenta. Również jest to bitter, także ma dość skomplikowany skład, ale wyraźnie wyczuwalna jest miętowa nuta.

Aromaty do alkoholu esencje do wódek

Jak się to podaje?

Oryginalny bitter podaje się jako digestif, a więc po posiłku, w temperaturze pokojowej. Można go również podawać na lodzie. We Włoszech bardzo często podaje się ten trunek jako dodatek do kawy. Poza Włochami się ten zwyczaj za dobrze nie przyjął. W Argentynie, gdzie popularność Fernet Branca jest niewiele mniejsza niż we Włoszech, przygotowuje się prosty drink Fernet&Coke: jedna miarka bitteru i dwie Coli w szklance wypełnionej lodem.

Nietypowy bitter

Fernet Branca jest bitterem, ale niezbyt gorzkim – można go wypić na czysto. Dość nietypowy jest też skład: zioła czy przyprawy są obowiązkowym składnikiem każdego bitteru, bo przecież miały zapewniać lecznicze właściwości trunku, ale w tym przypadku jest ich bardzo dużo i jest to mieszanka dość nietypowa: mało kto robi alkohol aromatyzowany rabarbarem i szafranem oraz mirrą. Mimo użycia wielu kosztownych składników Fernet Branca nie jest najdroższym bitterem. Problemem może być jednak znalezienie go w Polskich sklepach. We Włoszech można ten bitter kupić nawet w supermarketach, ale u nas nie jest szczególnie popularny i czasem nie ma go nawet w dobrych punktach dystrybucji zaopatrujących bary – trzeba trochę poszukać, ale chyba warto.

Licencja: Creative Commons