Amer Picon
Amer Picon jest jednym z wielu bitterów. Ten powstał w Francji w pierwszej połowie XIX wieku. Słowo „amer” w języku francuskim oznacza „gorzki” i doskonale oddaje charakter trunku, którego recepturę opracował Gaston Picon.
Znów leki
Amer Picon miał być, jak niemal wszystkie bittery, lekarstwem. Podobno nawet udało się nim wyleczyć kilka niegroźnych infekcji, ale tak czy owak, dziś już bitterami nikt się nie leczy. Fakt faktem, że część dodatkowych składników bitteru może wykazywać działanie lecznicze w różnych chorobach, ale dziś są już znacznie skuteczniejsze metody kuracji. Inna sprawa, że w 1830 roku Amer Picon był zupełnie innym alkoholem – dużo mocniejszym i produkowanym w nieco inny sposób (zmiany zostały po części wymuszone polityką unijną)
Jak to jest zrobione?
Amer Picon to mieszanka spirytusu i wody wzbogaconego ekstraktem ze skórek pomarańczy, chininy oraz korzenia gencjany. W skład wchodzi także parę innych przypraw, ale to te trzy są odpowiedzialne za gorzki smak Amer Picon. Skórki z pomarańczy wykorzystywanych do produkcji Amer Picon zawierają niezbyt wysokie stężenie garbników, więc nie są nadmiernie gorzkie, za to ze względu na zawartość sporej ilości olejków eterycznych, nadają trunkowi intensywny aromat. Przyprawy dodatkowe wzbogacają smak i aromat, jednak w większości również są to gorzkie zioła.
Jak w większości przypadków, również i ten bitter powstaje w procesie mieszania ekstraktów oraz maceracji, przy czym składniki nie macerują się razem – każda z przypraw jest macerowana oddzielnie i dopiero później łączy się to w jeden napój. Dokładna procedura produkcji bitteru nie jest znana, jednak wiadomo o niej całkiem sporo – można nawet odtworzyć warunki termiczne maceracji i innych etapów produkcji alkoholu, jednak informacji jest za mało, aby ktokolwiek mógł zrobić jedynemu wytwórcy konkurencję.
Zaprawki do alkoholi esencje do wódek
Słaby, coraz słabszy
Początkowo Amer Picon produkowany był jako alkohol mocny – stężenie alkoholu wynosiło 39% ABV. Z różnych powodów w latach 70 producent zdecydował się na obniżenie zawartości alkoholu do 29%, ale na tym się nie skończyło, bo dziś produkowany Amer Picon ma 19% alkoholu (to już decyzja z końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku). Oczywiście te zmiany nie przeszły bez echa – wielu fanów Picon Punchu już do niego nie wróciło. Rzeczywiście – trudno nie uznać, że zmienił się smak bitteru, jednak ten obecny także ma swoje uroki.
Jak to podać?
Amer Picon nie należy do najbardziej gorzkich bitterów. Gorzki jest, owszem, ale nie do tego stopnia, żeby nie dało się go pić na czysto. Tradycyjnie pije się go na lodzie, ale znacznie częściej wykorzystuje się Amer Picon jako składnik drinków. Przepisów uwzględniających ten składnik jest wiele, ale najpopularniejszym z nich jest Picon Punch. Drink ten powstaje z dwóch miarek Amer Picon i po pół miarki grenadyny i soku z cytryny. Wszystko dopełnia się wodą sodową. To jednak nie koniec, ponieważ Amer Picon pije się też zmieszany z piwem (co daje ciekawy wizualnie efekt różowej piany) lub nawet z białym winem (które z natury swej jest trunkiem lekkim i słodkim, co równoważy smak bitteru).
Gdzie kupić?
Amer Picon jest dostępny także w Polsce. Należy jednak pamiętać, że bitterów prawie nigdy nie produkuje się w dużych ilościach, więc na pewno nie uda się znaleźć go w supermarkecie. Najłatwiej znaleźć Amer Picon przez dystrybutorów zaopatrujących bary, ale można też poszukać w sklepach z alkoholami świata – czasem pojawia się tam po kilka butelek bardziej znanych bitterów, a wśród nich także Amer Picon. Ceny nie są wysokie, więc jeśli trafisz na charakterystyczną, ciemną butelkę z czerwoną nazwą trunku, możesz spokojnie wykorzystać do drinków.