Pierwszy dylemat to wybór właściwej zaprawki. Na rynku dostępne są esencje o wielu różnych smakach: od zaprawek na wódki smakowe, przez zaprawki na giny, koniaki i inne alkohole mocne, aż po zaprawki na likiery. 

Data dodania: 2014-04-10

Wyświetleń: 2399

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zaprawki, esencje i aromaty do alkoholi – jak je wykorzystać?

Żeby napić się dobrego alkoholu, często wcale nie trzeba wydawać olbrzymiej ilości pieniędzy na oryginał. Zaprawki do wódek esencje do alkoholu aromaty rozwiązują większość problemów z brakiem odpowiedniego smaku. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji na ich temat.

Którą kupić?

Pierwszy dylemat to wybór właściwej zaprawki. Na rynku dostępne są esencje o wielu różnych smakach: od zaprawek na wódki smakowe, przez zaprawki na giny, koniaki i inne alkohole mocne, aż po zaprawki na likiery. O ile wybór smaku to rzecz gustu, o tyle już nie jest rzeczą gustu jakość aromatów.

Przede wszystkim wybieraj tylko i wyłącznie zaprawki oryginalnie butelkowane. Wiele jest taki, które butelkowane są w Polsce, ale sprowadzane tu w większych opakowaniach zbiorczych. Tylko oryginalne zamknięcie jest gwarancją smaku i najwyższej jakości. Nie bez znaczenia jest samo opakowanie. Nigdy nie korzystaj z zaprawek z butelek tworzywowych. Tworzywa sztuczne mogą psuć smak zaprawek, a także wydzielać szkodliwe związki, nie wspominając o tym, że nie zapewniają właściwej ochrony przed promieniowaniem, które powoduje rozkład niektórych substancji odpowiedzialnych za smak lub zapach aromatu.

Możesz znaleźć zaprawki, w skład których wchodzą oryginalne alkohole. Nie zawsze są one dobrym wyborem – jeśli masz do wyboru kiepską zaprawkę z alkoholem oryginalnym oraz lepszego producenta, ale bez dodatku oryginalnego alkoholu, prawdopodobnie mimo wszystko lepsza będzie druga z zaprawek.

Jak to zrobić?

Normalnie dobrym sposobem jest postępowanie zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. W przypadku zaprawek do alkoholi są to normy zbyt niskie – instrukcja wyznacza minimum, a nie optymalne warunki przygotowanie wzorowego alkoholu. Aby wydobyć pełnię smaku i stworzyć alkohol, który będzie nie do odróżnienia od oryginału, trzeba dać mu czas na dojrzewanie. Często zamiast zalecanej przez producenta doby, należy pozwolić wynikowi naszych prac dojrzewać nawet przez kilka tygodni.

Jeśli używasz zaprawek wymagających dodatku cukru, nie wsypuj nigdy cukru w postaci sypkiej, ale najpierw przygotuj stężony syrop. W tej formie na pewno cukier nie wytrąci się po wymieszaniu. Kolejna zasada dotyczy dodawania zaprawki: spora jej część zawsze osadza się na ściankach butelki. Należy ją więc dobrze wypłukać zaprawianym alkoholem, żeby zapewnić sobie maksimum smaku i aromatu.

Czy to bezpieczne?

Zaprawki do alkoholi używane są nie tylko w domach, ale także często do produkcji różnego rodzaju trunków na skalę przemysłową. To spowodowało, że producenci aromatów bardzo dbają o jakość swoich wyrobów. Owszem, niektórzy dodają do zaprawek barwniki i konserwanty, ale tylko niektórzy rzetelnie o tym informują. Zasadniczo jednak bazą do produkcji zaprawek są oleje naturalne, w tym roślinne, a także oryginalne alkohole. To oznacza, że zaprawki używane zgodnie z przeznaczeniem są bezpieczne.

Mowa tu oczywiście o produktach renomowanych producentów. Dlatego tak ważne jest, aby kupować zaprawki w oryginalnie zamkniętych i dokładnie opisanych butelkach – musisz mieć świadomość, czego tak naprawdę używasz, a taką będziesz miał tylko wtedy, kiedy zaufasz najlepszych producentom zaprawek. Nie daj się namówić na kolejną wielką przecenę – lepiej zapłacić parę złotych więcej i kupić najwyższej jakości aromat. Zresztą ten tańszy nie pozwoli na uzyskanie nawet w połowie tak dobrego alkoholu jak oryginał. Trunek z dodatkiem dobrej jakościowo zaprawki jest do odróżnienia od oryginału najwyżej przez konesera i znawcę gatunku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena