Nie wszystko w co wierzysz jest obiektywną prawdą. Nie każde przekonanie, pogląd, wierzenie Ci służy. Niektóre mogą ograniczać, krzywdzić i być wręcz nieekologiczne i sabotujące, nie pozwalając Ci w pełni szczęśliwie żyć i rozwijać swój potencjał. Chcesz poznać rewelacyjną metodę autoterapii? Zapraszam do czytania.

Data dodania: 2014-03-21

Wyświetleń: 2519

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ZDROWE MYSLENIE – ABCD Emocji czyli Jak odzyskać wolność emocjonalną?

Witaj mój drogi Czytelniku. Od lat widzę jak ludzie stają się niewolnikami okoliczności zewnętrznych i oddają władze nad swymi emocjami innym ludziom, środowisku w jakim żyją, zdarzeniom jakie obserwują, doświadczeniom w jakich uczestniczą stając się ich niewolnikami. Nie wiedzą często, że to oni sami powinni sprawować władzę nad swymi reakcjami na "rzeczywistość”. Myślę, że często nikt im tego nie uświadomił, albo zapomnieli o tym, stracili wiarę i kontakt ze swym wnętrzem i zdolnością zdrowej samoanalizy. Zadziałał  "społeczny Matrix”, w którym człowiek staje się trybem maszyny, niewolnikiem systemu, kimś kto działa reaktywnie, automatycznie, nie rozumiejąc tego co się dzieje. Zapewne niektórym w tej nieświadomości łudząco żyje się OK, bo okłamując siebie w swej ignorancji mają na co i na kogo zrzucić odpowiedzialność za swe życie i podłe samopoczucie. Niestety to tylko złudzenie, które nie wytrzymuje próby czasu i taka osoba ma już czasem dość frustracji, życia w marazmie i niewoli negatywnych stanów emocjonalnych. Wtedy następuje przebudzenie, rodzi się bunt, chęć zmiany i przejęcia kontroli nad swym życiem, która została z natury przypisana , lecz po drodze utracona i zapomniana. Gdy poznasz te zasady, pojmiesz jak działa umysł i świat otworzy się przed Tobą nowa perspektywa, uświadomisz sobie moc drzemiąca w Tobie i zaczniesz słuchać siebie, czytać emocje, zmieniać reakcje by osiągnąć wolność emocjonalną. Zanim omówię te zasady, chciałbym abyś wykonał małe ćwiczenie umysłowe, a tym samym zastanowił się nad paroma kwestiami odpowiadając na kilka kluczowych pytań:

1. Przypomnij sobie jakieś obecne, silnie działające wydarzenie, sytuację, która na Ciebie działa silnie negatywnie, przygnębiająco, frustrująco, obezwładniająco.

2. Jakie masz silne, dominujące myśli, przekonania i postawy o tym zdarzeniu?

3. Jakie wywołuje ono w Tobie emocje?

4. Jakie w związku z tym podjęłaś, podejmujesz działania (nawyk)? Ćwiczenie to zaczerpnięte jest z poznawczo-behawioralnej techniki samopomocy o nazwie Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) wg. Maxie C. Maultsbiego. Nazywa się ABCD Emocji.

Jej podstawowe założenia to:

Fakty nas nie denerwują (złoszczą, przerażają, zasmucają , radują etc.)

To my sami się denerwujemy (złościmy, przerażamy, zasmucamy, radujemy etc.)poprzez nasze przekonania o tych faktach.

Nie denerwują nas rzeczy czy zdarzenia lecz nasze spojrzenie na nie. Zmieniając sposób postrzegania zmieniamy nasze emocje wobec nich, tym samym odbierając im moc.

ABCD Emocji A- zdarzenie aktywujące, sytuacja (opisz krótko co się wydarzyło)

B- myśli, przekonania o zdarzeniu A (dialog wewnętrzny)

C- odczucia emocjonalnego (proste stwierdzenia jak się czułaś w tej sytuacji)

D- działanie (co robiłaś, jak się zachowałaś)

JAK wygląda sesja ze mną?

W oparciu o ten schemat w terapii RTZ, prowadzę Cię przez każdy etap w procesie RSA (Racjonalna Samoanaliza), przywołując silne wspomnienie zdarzenia aktywującego, uwzględniając wszystkie modalności (wizualne, słuchowe, kinestetyczne), następnie pomagam odkryć i nazwać Twe odczucia emocjonalne i wzorzec działania w związku ze zdarzeniem aktywującym. Pomagam Ci odkryć Twoje świadome i nieświadome przekonania na temat A. Na sesji określasz jak chcesz się czuć w przypadku podobnych nieprzyjemnych sytuacji (zamiana na pozytywne emocje) i jakie podjąć konstruktywne działania, zachowania, by znaleźć skuteczne rozwiązanie. Pokazuję jak możesz z innej perspektywy spojrzeć na zdarzenie A (dysocjacja – jako obserwator; tzw. Test kamery czyli sam obraz bez dźwięku i odczuć emocjonalnych, spojrzenie szersze, dokładniejsze, obiektywne). Kolejnym etapem jest sprawdzenie czy każde z Twych przekonań na temat A jest racjonalne i w przypadku niespełnienia warunków tworzymy do niego racjonalny, budujący, zdrowy zamiennik. W ten oto sposób nabywasz kilka cennych kompetencji:

- umiesz patrzeć na wydarzenie A obiektywnie, chłodno, z innych pozycji percepcyjnych

- zyskujesz kontrole emocjonalną i umiesz czuć się tak jak chcesz w danej sytuacji

- podejmujesz konstruktywne i dobre działania pomagające znaleźć rozwiązanie

-zyskujesz nowe, racjonalne, budujące przekonania, które stają się nowym filtrem postrzegania sytuacji, które kiedyś wywoływały w Tobie negatywne emocje, zachowania i powodowały powstawanie negatywnych przekonań.

Razem rozwiążemy pętlę, którą zaciskasz sobie na szyi.

Moc z Tobą

Licencja: Creative Commons
0 Ocena