Jednak prywatne polisy ubezpieczeniowe charakteryzują się dość wysokim stopniem zaawansowania, dlatego warto wiedzieć na jakie kwestie zwrócić uwagę przy zakupie tej formy ubezpieczenia.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dostępne jest w dwóch opcjach – ambulatoryjnej i szpitalnej.
Na wariant gwarantujący leczenie ambulatoryjne składają się wszystkie te zabiegi, przy których niewymagany jest dwudziestoczterogodzinny nadzór szpitalny. Gwarantuje ono zatem w głównej mierze wizyty u lekarza rodzinnego, lekarzy specjalistów, szczepienia i niektóre zabiegi. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj określają w umowach z usług których placówek można korzystać bądź też po prostu zwracają koszty leczenia w przypadku możliwości wyboru dowolnego lekarza.
Z kolei wariant leczenia szpitalnego stanowi gwarancję zwrotu kosztów leczenia, w ramach którego konieczny jest całodobowy pobyt w szpitalu. Dotyczy ono zwrotu kosztów głównie w przypadku skorzystania z takich usług jak sam pobyt w szpitalu, pobyt w pokoju o podwyższonym standardzie czy też zorganizowanie oraz przeprowadzenie operacji i zabiegów.
W przeciwieństwie do usług świadczonych w ramach NFZ, osoby posiadające ubezpieczenie prywatne mogą również liczyć na znacznie szybsze i lepsze jakościowo usługi. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku terminów wizyt do lekarzy specjalistów na które w ramach NFZ trzeba czekać nie tyle co miesiącami, co niekiedy nawet latami. W przypadku osób posiadających polisy prywatne, terminy te skracają się nawet do kilku dni, co z kolei gwarantuje skuteczne i szybkie leczenie. Oczywiście, opłacanie składek w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe dla osób aktywnych zawodowo, jednak mające na uwadze sytuacje publicznej służby zdrowia, dobrze jest posiadać taką alternatywę.
Należy zaznaczyć, iż oferty różnych towarzystw różnią się od siebie, czasami nawet diametralnie, dlatego też niezwykle istotnym jest, aby dokładnie zapoznać się z umową i zakresem usług jakie dane towarzystwo oferuje. Ma to bowiem kluczowe znaczenie dla efektywności późniejszego leczenia.