Każdy osoba, która prowadzi działalność gospodarczą może wybrać, czy chce, by obejmowało ją ubezpieczenie chorobowe, czy też nie. Dla prywatnych przedsiębiorców, nie jest ono bowiem obowiązkowe i mogą się oni zdecydować na prywatne ubezpieczenia, albo na ubezpieczenie w ZUS.

Data dodania: 2010-11-22

Wyświetleń: 3363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w ZUS, będzie mógł liczyć na zasiłek chorobowy, jednak dopiero po minimum 90 dniach trwania tego ubezpieczenia. W tym czasie, oczywiście, musi być odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne. W ustalaniu tego minimalnego okresu, bierze się pod uwagę również wcześniejsze okresy, w których dana osoba posiadała ubezpieczenie chorobowe, jednak tylko wtedy, jeśli przerwy między kolejnymi okresami nie były większe niż 30 dni. Jeśli więc, w momencie choroby, suma wcześniejszych okresów, w jakich obowiązywało ubezpieczenie chorobowe wynosi minimum 90 dni, wówczas przedsiębiorca może domagać się od ZUS-u zasiłku chorobowego.

Oczywiście, wiele osób decyduje się na prywatne ubezpieczenia, wówczas składka odprowadzana jest do prywatnego ubezpieczyciela, a warunki wypłaty zasiłku chorobowego ustalane są przy podpisywaniu polisy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na prywatne ubezpieczenia zdrowotne, z uwagi na lepsze warunki, jakie dana firma ubezpieczeniowa oferuje. Chodzi tu zarówno o wysokość ewentualnego zasiłku chorobowego, jak i łatwiejszy dostęp do specjalistów. Oczywiście na tym rynku konkurencja jest dużo, dlatego najpierw trzeba porównać, co oferują poszczególne prywatne ubezpieczenia zdrowotne i jakie sytuacje obejmują.

Ale wróćmy jeszcze do sytuacji, gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzana jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy ktoś zawiesza swoją działalność gospodarczą, decyduje się na umowę o pracę, a potem odwiesza ową działalność, to okres, w którym składka na ubezpieczenie chorobowe była odprowadzana przez jego dotychczasowego pracodawcę, będzie wliczana do 90-dniowego okresu, pod warunkiem oczywiście, że między jednym (z umowy o pracę) a drugim ubezpieczeniem (z działalności gospodarczej) nie minie więcej niż 30 dni.

Jeśli chodzi o wysokość zasiłku chorobowego, to zależy ona od tego jaka składka na ubezpieczenie zdrowotne jest w danym przypadku odprowadzana. Dokładniej chodzi o podstawę wymiaru tych składek. Od niej odejmuje się 13,71 % tej podstawy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena