W Polsce coraz bardziej opłaca się zatrudniać niepełnosprawnych. Coraz to nowe ulgi i dofinansowania mają być zachętą dla pracodawców. Najważniejsze z nich dotyczą ubezpieczenia w ZUS oraz wynagrodzenia. Dzięki temu, pojęcie „tanie ubezpieczenia” zaczyna dotyczyć również tych obowiązkowych składek, odprowadzanych do ZUS.

Data dodania: 2010-11-16

Wyświetleń: 3721

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ulgi przysługują bowiem pracodawcom zatrudniającym takie osoby, jak i osobom niepełnosprawnym z własną działalnością gospodarczą, a wtedy mogą oni otrzymać zwrot za część składki, za ubezpieczenia w ZUS. Refundacją zajmuje się PFRON. W praktyce wygląda to w ten sposób, że pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne pracowników, a później otrzymuje zwrot części takiej kwoty, której wysokość może być różna. Warunkiem możliwości skorzystania z takich ulg jest zatrudnianie przynajmniej 25 osób, z których minimum 6% jest niepełnosprawnych. W przypadku, gdy pracowników jest mniej niż 25 osób, pracodawca otrzymuje zwrot części kwoty za emerytalne ubezpieczenia społeczne pracowników.

W przypadku niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, wysokość refundacji składek na ubezpieczenia w ZUS wynosi 60 % przeciętnej stawki wynagrodzenia.

Niezależnie od tego, do której grupy zalicza się pracodawca i tak opłacalne jest dla niego zatrudnienie niepełnosprawnych. Wiadomo przecież, że to co muszą odprowadzać do ZUS, to nie są tanie ubezpieczenia. Więc jakakolwiek refundacja, pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy. Tym bardziej że w przypadku pełnosprawnych osób, nie ma możliwości, by w jakikolwiek sposób obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne pracowników.

Przejdźmy teraz do kolejnych ulg. Tak jak wspomniane zostało wcześniej, drugą ich kategorią, obok dofinansowania ubezpieczenia w ZUS, jest dofinansowanie wynagrodzeń. Warunki, które trzeba spełnić, jeśli chodzi o ilość zatrudnionych, są tutaj takie same. Kwotę dofinansowania ustala się na podstawie ilości niepełnosprawnych pracowników, stopnia ich niepełnosprawności oraz rodzaju pracodawcy.

Przykładowo, ci, którzy prowadzą zakłady pracy chronionej dostaną refundację w wysokości od 50 do 130% najniższej krajowej pensji. Z kolei przedsiębiorcy spełniający warunek minimum 25 pracowników, z czego przynajmniej 6% jest niepełnosprawna, otrzyma dofinansowanie stanowiące 70% najniższej pensji. Dofinansowanie może wzrosnąć o 20%, jeśli pracownicy są upośledzeni umysłowo, chorzy psychicznie, niewidomi lub cierpiący na epilepsję.

Podsumowując, korzyści wynikających z zatrudnienia niepełnosprawnych jest wiele. Po pierwsze, są to tanie ubezpieczenia, po drugie, mniejsze koszty wynagrodzeń, poza tym jest możliwość otrzymania jeszcze innych refundacji dotyczących, np. szkoleń czy przystosowania miejsca pracy. Niemniej, jedno jest pewne, tylko w ten sposób pracodawca może w pewien sposób obniżyć stawki na ubezpieczenia społeczne pracowników i sprawić, że zamienią się one w tanie ubezpieczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena